W Australii powstanie pierwsza na świecie autostrada dla samochodów elektrycznych. Droga dostosowana specjalnie do potrzeb bezemisyjnych pojazdów, wyposażona w punkty ładowania. Według przedstawicieli branży pojazdów elektrycznych, jest to przełomowy krok w kierunku upowszechnienia samochodów na prąd i ułatwienia podróży ich właścicielom.

Infrastruktura na miarę czasów

Powstająca w Australii autostrada przeznaczona dla samochodów elektrycznych będzie rozciągać się od Golden Coast do Cairns. Na jej trasie będzie znajdowało się 18 miast, w każdym z nich będzie znajdować się stacja szybkiego ładowania. Umożliwi to użytkownikom pojazdów elektrycznych przemierzanie stanu Queensland od południowej granicy na północ. Projekt opisywany jest jako „ambitny”. Jego rezultatem powinno być zwiększenie ilości samochodów elektrycznych. Mieszkający na terenie stanu potencjalni nabywcy aut na prąd widząc powstającą infrastrukturę nie będą mieli wątpliwości, że nawet długie podróże pojazdem wyposażonym w napęd elektryczny są możliwe.

Darmowa autostrada i ładowarki

Za początku zarówno za przejazd autostradą, jak również korzystanie z ładowarek nie będą pobierane żadne opłaty. Możliwość darmowego korzystania z nowej infrastruktury ma na celu zachęcenie jak największej ilości osób do podróżowania elektrycznymi samochodami zamiast konwencjonalnych środków transportu. W ten sposób zostanie zaoferowana atrakcyjna możliwość darmowej podróży, oszczędzając na kosztach paliwa i opłaty za przejazd autostradą, płaconych zazwyczaj w przypadku poruszania się tradycyjnymi samochodami.

Energia elektryczna wykorzystywana do ładowania samochodów na stacjach będzie „zieloną energią” produkowaną ze słońca i wiatru, zakupioną od jej wytwórców, co czyni projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Korzyści dla całego stanu

Elektromobilność pozwoli Australijczykom nie tylko zmniejszyć wydatki na paliwo, ale również zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i wytwarzanie gazów cieplarnianych – tym bardziej, że prąd do ładowarek pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Behyad Jafari,  CEO Electric Vehicle Council podkreśla, że Queensland powinno zostać docenione i nagrodzone za promowanie samochodów elektrycznych. Co więcej, zauważa on, że wsparcie udzielane projektowi przez rząd podkreśla rzeczywiste zainteresowanie władz ideą transportu bezemisyjnego.

Branża automotive dostosowuje się do trendów elektromobilności

John Signoriello, CEO Mitsubishi Motors ma nadzieję, że nowo budowana autostrada pomoże Australijczykom pokonać obawy i uprzedzenia dotyczące samochodów elektrycznych. Jednym z nich jest obawa, że w trakcie podróży bateria rozładuje się w miejscu, gdzie uzupełnienie jej będzie niemożliwe lub, w najlepszym wypadku,  bardzo czasochłonne. Stacje ładowania regularnie rozmieszczone na trasie będą dowodem na to, że przy odpowiedniej infrastrukturze nawet długie podróże samochodem elektrycznym mogą być  bezpieczne i komfortowe. „Jesteśmy zadowoleni z aktywnej postawy władz Queensland w tworzeniu rozwiązań dla elektromobilności” – podkreśla.

Rzecznik prasowy marki Mercedes – Benz,  David McCarthy deklaruje, że aktualnie głównym celem firmy jest stworzenie niskoemisyjnych i bezemisyjnych pojazdów. Aktualnie rozwijane są technologie umożliwiające wprowadzenie ich do masowego użytku. „Wyprodukowaliśmy już samochody napędzane wodorem. Będą dostępne w sprzedaży w najbliższej przyszłości„. Marka Mercedes-Benz oferuje szeroki wybór samochodów hybrydowych. Urozmaicona oferta samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną pojawi się dopiero w 2019 roku.

Według Electric Vehicle Council, Australia wciąż pozostaje w tyle pod względem samochodów elektrycznych. Według ekspertów, wiąże się to z niewykorzystanymi możliwościami inwestycji i tworzenia miejsc pracy, a także niewykorzystanym potencjałem poprawy jakości środowiska. Z polskiej perspektywy opinie dotyczące Australii nie dotrzymującej kroku innym krajom na drodze ku bezemisyjnemu transportowi może wydawać się zabawne, ponieważ w naszym kraju elektromobilność dopiero zaczyna zdobywać popularność.

Źródło: http://www.energymatters.com.au

Redakcja GLOBEnergia