Pierwsza na świecie linia produkcyjna szyb kwantowych została otwarta!

Polscy producenci realnie wpływają na rozwój fotowoltaiki! Dziś - 16 grudnia 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie linii produkcyjnej transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną! Jest to pierwsza taka linia na świecie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Niedawno pisaliśmy, że na terenie Polski powstała fabryka innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych. Dziś - 16.12.2021 roku została uroczyście uruchomiona, a wraz z nią linia produkcyjna szyb QGlass, czyli szyb z powłoką kwantową. Właścicielem fabryki zlokalizowanej pod Rzeszowem jest polski producent ML System. Otwarcie linii produkcyjnej jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż jest to pierwsza taka linia na świecie!

Uroczystość otwarcia liniii produkcyjnej transparentnych szyb kwantowych QGlass, fot. Globenergia

Konsekwentnie urzeczywistniamy założenia strategii „nowej ery kwantowej” na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym na drodze jej realizacji jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej QGlass. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy. Moce wytwórcze nowej linii szacujemy na ok. 60 tys. mkw. w skali roku - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Warto wspomnieć, że uruchomienie fabryki pokrywa się z jubileuszem 15-lecia firmy. Jak dodał Dawid Cycoń, uruchomienie produkcji w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową idealnie wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku. Prezes ML System zwrócił również uwagę, że budowa fabryki jest odpowiedzią na politykę europejską, koncentrującą się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie.

Od blisko dwóch lat obowiązuje dyrektywa unijna (NZEB - Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Dostrzegamy pozytywne zmiany w podejściu inwestorów, zwłaszcza w Skandynawii i na innych rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie wybór innowacyjnych rozwiązań BIPV staje się standardem – dodaje Dawid Cycoń.

Fabryka QGlass, źródło: ML System

Budowa fabryki została zakończona w listopadzie 2021 roku, a dziś odbyło się jej uroczyste otwarcie. Zgodnie z przewidywaniami, poziom produkcji w fabryce może sięgnąć poziomu 5 tys. m2 w skali miesiąca. W planie inwestora jest uruchomienie trzech linii produkcyjnych (QG, 2DGlass, Active Glass). Łączna zdolność produkcji ma wynosić 200 tys. m2 w skali roku.

Szyba kwantowa

QGlass to szyby z powłoką kwantową, które pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Pozwala na to wykorzystanie powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów, które zamieniają promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Jak podaje ML System, na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła, a prąd potrafią generować nawet ze sztucznego oświetlenia.

Wykorzystanie szyb kwantowych

Do tej pory szyby z powłoką kwantową zostały zainstalowane na przeszklonej elewacji centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba - budynku położonym na wysokości 1500 m n.p.m. Ze względu na przeznaczenie nieruchomości, wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii w tym budynku były podstawowymi wymogami. W Polsce szyby kwantowe produkują energię na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Nie mogło ich też zabraknąć na fasadzie fabryki QGlass ML System.

Źródło: ML System, Gazeta Wyborcza