Masdar podpisał umowę PPA z indonezyjskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym Perusahaan Listrik Negara na budowę pierwszej w kraju pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Jej planowana moc ma wynieść 145 MW. Elektrownia zostanie zbudowana na 225 ha zbiornika Cirata w Jawie Zachodniej.

Indonezja – plany

Według planów, do 2025 r. 23% energii wytwarzanej w Indonezji ma pochodzić ze źródeł odnawialnych i 31% do 2030 r.

Indonezja, posiadająca ponad 17 000 wysp, 100 zbiorników i 521 naturalnych jezior, które stanowią odpowiednie miejsce do budowy 60 pływających instalacji fotowoltaicznych. Naród jest największym konsumentem energii wśród Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Realizacja

Budowa pływającej farmy fotowoltaicznej znacznie powiększy koszyk energii odnawialnej w Indonezji. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że Indonezja może zaoszczędzić nawet 51,7 miliarda dolarów rocznie poprzez zmniejszenie produkcji paliw kopalnych.

Potencjał podobnych projektów odnawialnych jest w Indonezji bardzo duży. Budowa ma rozpocząć się już wkrótce, a komercyjne uruchomienie planowane jest na 2022 r.

O Masdar

Masdar to pierwsze w pełni ekologiczne miasto budowane od 2006 w emiracie Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Miasto ma być z założenia samowystarczalne energetycznie i czerpać energię potrzebną do funkcjonowania tylko z odnawialnych źródeł energii.

Masdar, źródło: smartcitycenter.pl

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zleciły politechnice – Massachusetts Institute of Technology w Bostonie badania na temat sposobu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ich efektem jest teoria, według której może dziś funkcjonować miasto nieemitujące CO2, czyli całkowicie zasilane energią z OZE. Miasto o docelowej powierzchni 6 km² ma być domem dla 50 tysięcy mieszkańców oraz miejscem pracy dla 40 tysięcy pracowników spoza miasta

W ostatnich miesiącach Masdar wygrał aukcje na budowę 200 MW mocy wytwórczych energii słonecznej w Azerbejdżanie, 100 MW energii fotowoltaicznej w Uzbekistanie i 400 MW w Armenii. Jego portfel wytwarzania energii odnawialnej wynosi około 5 GW.

Umowa między Masdar a Perusahaan Listrik Negara jest znaczącym kamieniem milowym w zrównoważonej podróży Indonezji po czystą energię. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak powstająca pływająca elektrownia słoneczna, będzie miało kluczowe znaczenie dla narodu, który zwiększy swoje szanse na osiągnięcie celów w zakresie energii odnawialnej i wesprze zrównoważony rozwój.

 

Źródła: pv-magazine, smartcitycenter.pl

Redakcja GLOBEnergia