Pierwsza polska morska farma wiatrowa z pozwoleniem na budowę!
Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk II, realizowanej przez Polenergię i Equinor, która będzie miała moc 720 MW. Prace na morzu zaplanowane są na lata 2026-2027, a pierwsze turbiny zostaną uruchomione w 2027 roku. Projekt obejmuje budowę 50 turbin oraz wewnętrznej sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Podziel się
- Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk II, co otwiera drogę do kluczowej inwestycji energetycznej w regionie.
- Farma wiatrowa Bałtyk II, realizowana przez Polenergię i Equinor, obejmuje budowę 50 turbin o łącznej mocy 720 MW.
- Prace budowlane na morzu zaplanowane są na lata 2026-2027, a pierwsze turbiny mają zostać uruchomione w 2027 roku.
Pozwolenie na budowę
5 lipca Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk II. Decyzja Wojewody Pomorskiego została wydana na podstawie obowiązujących przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ustawa ta została podpisana przez prezydenta RP w styczniu 2021 roku i stanowi milowy krok dla transformacji energetycznej.
W decyzji Wojewoda Pomorski zatwierdził zarówno projekt zagospodarowania terenu jak i projekt architektoniczno-budowlany. Dokumentacja inwestycji została szczegółowo sprawdzona i zatwierdzona przez odpowiednie organy w tym przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, co potwierdzają decyzje zatwierdzające plany ratownicze oraz ekspertyzy nawigacyjne i techniczne.
Ta decyzja otwiera drogę do realizacji jednej z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie, stanowiąc ważny krok w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w polskim miksie energetycznym.
Międzynarodowa współpraca
Farma jest wspólnym projektem polskiej firmy Polenergia i norweskiej Equinor. W ramach podjętej w 2018 roku współpracy planowana jest realizacja projektów MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III. Dodatkowo w grudniu 2019 roku firmy podpisały umowę o współpracy przy realizacji projektów MFW Bałtyk I.
Planowana łączna moc wszystkich projektów powinna wynieść 3 000 MW. Okres eksploatacji przewidywany jest na 25-30 lat. Wszystkie 3 farmy wiatrowe Polenergii powinny być w stanie zasilić 4 mln gospodarstw domowych.
Dla projektów MFW Bałtyk I i MFW Bałtyk II wykonano również szczegółowe badania dna morskiego w rejonie, w którym turbiny mają zostać usytuowane. Miało to na celu wykrycie i neutralizację potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.
Szczegóły inwestycji
Inwestycja Bałtyk II obejmuje budowę 50 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Turbiny mają mieć średnicę wirnika 236 m i wysokość 259 m względem średniego poziomu morza. Projekt uwzględnia realizację 92 kilometrów kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.
Turbiny te zostaną strategicznie rozmieszczone w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, aby zmaksymalizować produkcję energii przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko. W projekcie uwzględniono również ekstremalne zjawiska pogodowe w tym wzrost prędkości wiatrów, wzrost poziomu morza, zwiększenie się liczby dni sztormowych oraz zmiany prądów oceanicznych. Dostosowano rozwiązania techniczne, tak aby w razie wystąpienia awarii lub katastrof klimatycznych minimalizowały zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego.
MFW Bałtyk II będzie oddalona o 37 km od brzegu pomiędzy Łebą a Ustką. Głębokość morza wynosi tam między 23 a 41 metrów, a wiatry wieją ze średnią prędkością 10 m/s. Planowana moc tej inwestycji to 720 MW, a całkowita powierzchnia obszaru wynosi 122 km2.
Harmonogram i wykonawcy
Prace na morzu zaplanowane są na lata 2026-2027, a pierwsze turbiny mają zostać uruchomione w 2027 roku. Będą to pierwsze morskie turbiny wiatrowe Polski.
Za trwałość farm wiatrowych w dużej mierze odpowiada konstrukcja na której są osadzone w morzu. Są nimi elementy przejściowe zanurzone pod wodą, a na których stoją same wiatraki, ale także inne istotne elementy jak platformy, drabiny i systemy lądowania dla łodzi. Rola elementów przejściowych jest kluczowa, ponieważ to one przenoszą ogromne obciążenia z turbiny zapewniając stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Pomalowane są na żółto, aby zwiększyć ich widoczność na morzu.
Dostawcą turbin jest Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów – SIF Netherlands B.V., a infrastruktury systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Na początku lipca inwestorzy zakontraktowali transport i instalację elementów turbin i stacji transformatorowych.
Źródło: balticwind.eu, Polenergia