Wodór to ważny element, który może posłużyć do integracji sektorów, która umożliwi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na potrzeby elektryczności, ogrzewania i mobilności. Firma Fronius pracuje nad rozwiązaniami w zakresie produkcji wodoru za pośrednictwem nadmiaru energii słonecznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. Instalacja do tankowania wodoru SOLH2UB w Thalheim nieopodal Wels pokazuje, że koncepcja świetnie się sprawdza.

Elektroliza z wykorzystaniem fotowoltaiki

Instalacja tankowania wodoru jest w fazie testowej od maja bieżącego roku. Wodór wytwarzany jest w procesie elektrolizy, wykorzystując w dużej mierze nadmiar energii elektrycznej pochodzącej z instalacji PV. Niezbędne komponenty, takie jak instalacje do elektrolizy i stacjonarne ogniwa paliwowe, firma Fronius rozwija we własnym zakresie. Po oficjalnym otwarciu w połowie października instalacja zacznie działać w trybie normalnym.

fronius

SOLH2UB pełni funkcję centralnego węzła dla energii słonecznej i umożliwia innowacyjną integrację sektorów elektryczności, mobilności i ciepła. Jesteśmy przekonani, że wodór stanie się jednym z nośników energii przyszłości i jest w stanie przyspieszyć integrację sektorów, a tym samym również transformację energetyczną – mówi Martin Hackl, kierownik działu Solar Energy w firmie Fronius International GmbH.

Źródło: Fronius.com

Redakcja GLOBEnergia