Stacja elektroenergetycznej 110kV w Obornikach Śląskich, która zasila tysiące odbiorców i wspiera rozwój terenów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku, zostanie zmodernizowana.  Po zakończeniu projektu będzie to pierwsza w Polsce cyfrowa stacja. Dzięki zastosowaniu cyfrowych technologii zgodnych z międzynarodowymi standardami komunikacyjnymi, stacja będzie bezpieczniejsza dla użytkownika w porównaniu do tradycyjnych systemów. Będzie można ją łatwiej i dokładniej monitorować, co przełoży się na efektywniejszy serwis oraz większą dostępność i niezawodność.

Innowacje w dystrybucji energii – cyfrowa stacja elektroenergetyczna

Stacja jest „sercem” systemu elektroenergetycznego, które dystrybuuje energię elektryczną do najdalszych zakątków sieci. Prawidłowe działanie stacji jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego – musi być więc niezawodna i wydajna, komunikując się płynnie ze współpracującymi urządzeniami. W ramach zamówienia realizowanego „pod klucz”, ABB na zlecenie spółki TAURON Dystrybucja wykona modernizację rozdzielni 110 kV wraz z systemami sterowania i zabezpieczeń, pomiarowymi i telekomunikacyjnymi. W stacji wykorzystane zostaną cyfrowe protokoły komunikacyjne IEC61850, zapewniające odpowiednią kompatybilność. Dzięki temu możliwe będzie m.in. połączenie jednego systemu z zainstalowaną bazą różnych dostawców, co pozwoli na pozyskiwanie kluczowych informacji na temat urządzeń. W ten sposób operator będzie mógł podejmować szybkie decyzje w sytuacjach krytycznych.

fot. ABB

Technologie światłowodowe – nowoczesne i przyjazne środowisku

Większość połączeń komunikacyjnych zostanie zrealizowanych za pomocą światłowodów. Transfer danych w ramach cyfrowej komunikacji będzie szybszy i bezpieczniejszy, ograniczone zostaną koszty i negatywny wpływ na środowisko. ABB wyposaży stację w Obornikach Śląskich również w światłowodowe czujniki pomiaru prądu, monitorujące przepływ energii elektrycznej. Zastąpią one dotychczasowe urządzenia, poprawiając precyzję działania i podnosząc poziom ochrony.

Cyfryzacja polskiej energetyki to długofalowy proces. Spółka TAURON Dystrybucja wykonała bardzo ważny krok w stronę stworzenia mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej krajowej sieci. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego ambitnego planu, w ramach którego dostarczymy technologie z oferty ABB Ability – powiedział Paweł Łojszczyk, krajowy dyrektor zarządzający ABB w Polsce. – Cyfrowa stacja elektroenergetyczna rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień operatorzy. Nadzór nad systemem jest kompletny, ryzyko porażenia prądem jest o wiele mniejsze, monitoring urządzeń dokładniejszy, a serwis – prostszy i skuteczniejszy.

W tym roku ABB zakończyła podobny projekt modernizacji kluczowej stacji elektroenergetycznej w Nowym Jorku. Technologie cyfrowe zostały wykorzystane w systemie dostarczającym energię elektryczną do setek tysięcy klientów na Manhattanie.

 

Źródło: ABB

Redakcja GLOBEnergia