Przyszłościowe rozwiązanie

Choć drewniane wieże wiatrowe były wykorzystywane od setek lat, obecnie zostały wyparte przez konstrukcje stalowe. Wytwarzanie wież ze stali jest procesem kosztownym i energochłonnym, a co za tym idzie również niesprzyjającym środowisku. W przyszłości konstrukcje drewniane dzięki swoim licznym zaletom mogą się na nowo upowszechnić. Wspomniana wieża została zbudowana pod koniec kwietnia na Szwedzkiej wyspie Björkö pod Göteborgiem.

Konstrukcja ma wysokość 30 m i ma służyć do celów badawczych. Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji wieży będą wykorzystane w przyszłości podczas budowy wież na skalę komercyjną.

budowa turbiny wiatrowej

Źródło: Modvion

Firma Modvion razem ze szwedzkim zakładem energetycznym Varberg Energi podpisała list intencyjny w sprawie budowy 110 metrowej drewnianej wieży. Ponadto Modvion planuje wybudować wraz ze skandynawskim deweloperem wiatrowym Rabbalshede Kraft 10 wież o wysokości co najmniej 150 m.

 

 

stawianie wieży wiatrowej

Montaż wieży. Źródło Modvion

transport wieża wiatrowa

Transport turbiny wiatrowej. Źródło: Modvion

Konstrukcja “mocna jak stal”

Zdaniem Otto Lundman’a, dyrektora generalnego Modvion AB laminowane drewno, z którego w wytwarzane są moduły wieży jest mocniejsze niż stal o tej samej masie. Ponadto konstrukcja składająca się z modułów rozwiązuje problem transportowania dużych stalowych elementów wież na miejsce budowy turbiny wiatrowej. Dodatkowo z niską wagą drewna w stosunku do jego wytrzymałości wiąże się również możliwość budowania wież wyższych niż tradycyjne.

Naturalny magazyn CO2

Drewno jest surowcem odnawialnym. Jego utylizacja nie wiąże się z żadnymi uciążliwymi dla środowiska procesami. Podczas produkcji wież z drewna zmniejszamy emisję dwutlenku węgla, a sama drewniana wieża stanowi magazyn CO2. Ponadto wykorzystanie drewna pozwoli ograniczyć koszty budowy turbin wiatrowych. Przełoży się to na obniżenie kosztów energii z wiatru, która i tak jest obecnie jedną z najtańszych.

jak wygląda turbina wiatrowa w środku?

Wnętrze drewnianej wieży wiatrowej. Źródło: Modvion

“Przełom, który toruje drogę dla nowej generacji turbin wiatrowych.”

Zdaniem Johana Åhléna, CEO fabryki klejów Moelven Töreboda, we współpracy z którą powstała pierwsza na Szwedzkim rynku wieża wiatrowa, powszechne zastosowanie odnawialnego materiału jakim jest drewno do budowy wież jest konieczne do osiągnięcia celów klimatycznych.

Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w pilotażowym projekcie firmy Modvion i Moelven, energetyka wiatrowa może stać się jeszcze czystszym odnawialnym źródłem energii, które będzie w stanie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Energetyka wiatrowa na przestrzeni kilku lat stanie się głównym źródłem energii elektrycznej w UE.

Drewniane wieże pozwolą pozbyć się zarzutów o negatywnym wkładzie turbin wiatrowych w środowisko.  Wkrótce poznamy więc jeszcze bardziej zrównoważone, ekologiczne źródło energii.

Opracowano na podstawie: energylivenews.com, reneweconomy.com

Grafiki: Modvion

Redakcja GLOBEnergia