Pierwsza w Szwecji drewniana wieża wiatrowa

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

drewniana turbina wiatrowa

Przyszłościowe rozwiązanie

Choć drewniane wieże wiatrowe były wykorzystywane od setek lat, obecnie zostały wyparte przez konstrukcje stalowe. Wytwarzanie wież ze stali jest procesem kosztownym i energochłonnym, a co za tym idzie również niesprzyjającym środowisku. W przyszłości konstrukcje drewniane dzięki swoim licznym zaletom mogą się na nowo upowszechnić. Wspomniana wieża została zbudowana pod koniec kwietnia na Szwedzkiej wyspie Björkö pod Göteborgiem.

Konstrukcja ma wysokość 30 m i ma służyć do celów badawczych. Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji wieży będą wykorzystane w przyszłości podczas budowy wież na skalę komercyjną.

budowa turbiny wiatrowej

Źródło: Modvion

Firma Modvion razem ze szwedzkim zakładem energetycznym Varberg Energi podpisała list intencyjny w sprawie budowy 110 metrowej drewnianej wieży. Ponadto Modvion planuje wybudować wraz ze skandynawskim deweloperem wiatrowym Rabbalshede Kraft 10 wież o wysokości co najmniej 150 m.

stawianie wieży wiatrowej

Montaż wieży. Źródło Modvion

transport wieża wiatrowa

Transport turbiny wiatrowej. Źródło: Modvion

Konstrukcja “mocna jak stal”

Zdaniem Otto Lundman’a, dyrektora generalnego Modvion AB laminowane drewno, z którego w wytwarzane są moduły wieży jest mocniejsze niż stal o tej samej masie. Ponadto konstrukcja składająca się z modułów rozwiązuje problem transportowania dużych stalowych elementów wież na miejsce budowy turbiny wiatrowej. Dodatkowo z niską wagą drewna w stosunku do jego wytrzymałości wiąże się również możliwość budowania wież wyższych niż tradycyjne.

Naturalny magazyn CO2

Drewno jest surowcem odnawialnym. Jego utylizacja nie wiąże się z żadnymi uciążliwymi dla środowiska procesami. Podczas produkcji wież z drewna zmniejszamy emisję dwutlenku węgla, a sama drewniana wieża stanowi magazyn CO2. Ponadto wykorzystanie drewna pozwoli ograniczyć koszty budowy turbin wiatrowych. Przełoży się to na obniżenie kosztów energii z wiatru, która i tak jest obecnie jedną z najtańszych.

jak wygląda turbina wiatrowa w środku?

Wnętrze drewnianej wieży wiatrowej. Źródło: Modvion

“Przełom, który toruje drogę dla nowej generacji turbin wiatrowych.”

Zdaniem Johana Åhléna, CEO fabryki klejów Moelven Töreboda, we współpracy z którą powstała pierwsza na Szwedzkim rynku wieża wiatrowa, powszechne zastosowanie odnawialnego materiału jakim jest drewno do budowy wież jest konieczne do osiągnięcia celów klimatycznych.

Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w pilotażowym projekcie firmy Modvion i Moelven, energetyka wiatrowa może stać się jeszcze czystszym odnawialnym źródłem energii, które będzie w stanie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Energetyka wiatrowa na przestrzeni kilku lat stanie się głównym źródłem energii elektrycznej w UE.

Drewniane wieże pozwolą pozbyć się zarzutów o negatywnym wkładzie turbin wiatrowych w środowisko.  Wkrótce poznamy więc jeszcze bardziej zrównoważone, ekologiczne źródło energii.

Opracowano na podstawie: energylivenews.com, reneweconomy.com

Grafiki: Modvion

Zobacz również