The Block Island Wind Farm składa się z pięciu 6 MW-owych turbin wiatrowych „Haliade” wykonanych przez GE Renewable Energy. Farma wiatrowa w 90% pokryje zapotrzebowanie na energię wyspy zlokalizowanej prawie 5 kilometrów od wybrzeża Rhode Island (północno-wschodnia część USA), dając możliwość wycofania generatorów diesla, z których do tej pory korzystali mieszkańcy wyspy.

Budowa projektu rozpoczęła się w ubiegłym roku, niemniej plany powstania farmy zostały ogłoszone już w 2010 roku. Początkowo miała to być mniejsza instalacja pilotażowa, mająca poświadczyć opłacalność wykorzystania energii z morskiej farmy wiatrowej w rejonie, jednak przez lata projekt ewoluował, by stać się tym, czym jest teraz. Block Island Wind FarmThe Block Island Wind Farm w fazie budowy, źródło: CleanTechnica

Wcześniej tego roku developer projektu – Deepwater Wind ogłosił, że farma zostanie ukończona pod koniec roku, niemniej prace zakończono z zapasem czasu.

Turbiny Haliade są jednymi z największych na świecie. Ich średnica wynosi 150 metrów, zaś wysokość – 170 metrów. Są one połączone z wyspą oraz z Rhode Island na kontynencie poprzez podmorskie kable transmisyjne. System będzie w stanie wyprodukować 125 000 MWh energii elektrycznej, co jest wystarczające do zasilenia 5 000 domów. Dodatkowo zapewni uniknięcie emisji 40 000 ton dwutlenku węgla. Nadmiar wyprodukowanej energii będzie transportowany do sieci na kontynencie.

The Block Island Wind Farm

The Block Island Wind Farm została zlokalizowana w pobliżu wyspy Block Island, położonej około 5 km od wybrzeża Rhode Island, źródło: TreeHugger

W fazie budowy są również inne tego typu projekty. Już niedługo turbiny wiatrowe staną się częstym widokiem na Wschodnim Wybrzeżu.

Opracowano na podstawie: TreeHugger