Pierwsza we Wrocławiu elektrownia słoneczna na dachu wieżowca

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pierwsza we Wrocławiu elektrownia słoneczna na dachu wieżowca

Na dachu wieżowca przy ulicy Świeradowskiej we Wrocławiu zamontowano 153 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 40 kW.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

Prąd wygenerowany przez instalację wykorzystany zostanie do oświetlenia części wspólnych w budynku, m.in. korytarzy, wind czy maszynowni. Wieżowiec, na którym powstała elektrownia, zarządzany jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe, która w niedalekiej przyszłości planuje uruchomienie kolejnych 13 instalacji. W sumie zamontowanych ma zostać 1750 paneli o łącznej mocy ponad 450 kW.

Pierwsza we Wrocławiu elektrownia słoneczna powstała jako pilotażowy projekt w ramach ogólnopolskiego programu PROSUMENT. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu: prezes zarządu Aleksander Marek Skorupa i Andrzej Żyłajtys – dyrektor finansowy.

Fundusz wypłacił na realizację tego projektu około 240 000 złotych, z czego około 40% stanowi bezzwrotna dotacja. 60% tej sumy to niskooprocentowana pożyczka, która spłacana będzie przez 9 kolejnych lat. Całkowity koszt instalacji oszacowany został na około 2,7 milionów złotych.

Spółdzielcy nadwyżki energii planują sprzedawać do sieci. Szacują, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się po około 6 latach, a w 7 roku roku pracy instalacji mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną. Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, mówi, że po spłacie pożyczki opłata za prąd może być jedynie symboliczna.

Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej na Świeradowskiej do powietrza może trafić ponad 30 ton CO2 na rok mniej. W sumie dzięki wszystkim inwestycjom Spółdzielni w fotowoltaikę roczna emisja CO2 może zostać ograniczona o około 360 ton na rok.

Ze środków programu PROSUMENT mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. Nabór wniosków trwa do 31 października 2016 roku. Umowy z beneficjentami będą zawierane do końca tego roku, a realizacja projektów musi zakończyć się przed rokiem 2018.

Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu