Pierwsza wodorowa elektrociepłownia w Europie powstanie w Anglii!
Pierwsza w Europie elektrociepłownia całkowicie wodorowa ma powstać w pobliżu Liverpoolu na terenie rafinerii Stanlow. Jakie są szczegóły projektu?
Podziel się
- Pierwsza europejska elektrociepłownia przygotowana do spalania wodoru ma zasilić rafinerię w Stanlow i pobliskie zakłady przemysłowe.
- Zakończenie budowy planowane jest na 2027 rok. Projekt ma osiągać moc 125 MW.
- Koszt projektu to około 3 miliardy dolarów.
W piątek 12 lipca firma Essar Energy Transition (EET) ogłosiła, że rozpoczyna budowę pierwszej europejskiej elektrociepłowni, która będzie mogła być w całości zasilana wodorem. Inwestycja o nazwie ETT Hydrogen Power ma powstać na terenie Rafinerii Stanlow, w pobliżu Liverpoolu. Budowa ma zakończyć się już w 2027 roku.
Energia dla przemysłu
Energia z EEt Hydrogen Power ma zasilać wspomnianą rafinerię, która według założeń EET ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 95% w przeciągu najbliższych sześciu lat (do 2030 roku). Wodorowa elektrociepłownia ma charakteryzować się mocą 125 MW i produkować 6 tysięcy ton pary dziennie. Dzięki zasilaniu wodorowemu, które zastąpi dotychczas wykorzystywane węglowodory, rafineria ograniczy swoje roczne emisje dwutlenku węgla o 740 tysięcy ton. Elektrociepłownia zasilana wodorem zastąpi obecnie wykorzystywane systemy o mocy 50 MW, które dostarczają energię na potrzeby rafinerii. Rafineria Stanlow ma ambicje, aby stać się najmniej emisyjnym obiektem tego typu na świecie.
Wsparcie lokalnego przemysłu
EET Hydrogen Power ma zapewniać niskoemisyjną energię również na potrzeby innych lokalnych przedsiębiorstw przemysłowych.
Instalacja elektrociepłowni przygotowanej do spalania wodoru to projekt infrastrukturalny, który wspiera plany dekarbonizacji szerszego klastra przemysłowego HyNet i kładzie podwaliny pod przyszłą dekarbonizację przemysłu i energetyki na terenie reszty Wielkiej Brytanii. Inwestycja ta ma przyczynić się również do rozwoju i wsparcia wysoko wykwalifikowanego zatrudnienia w północno-zachodniej części kraju.
Budowa pierwszej w Europie elektrowni wodorowej, będąca kluczowym elementem inicjatyw EET w zakresie transformacji energetycznej w północno-zachodniej Anglii, jest warta 3 miliardów dolarów.
Zielony i niebieski wodór
Spółka odpowiedzialna za budowę elektrociepłowni rozwija również możliwości produkcji niebieskiego i zielonego wodoru. Na razie jej projekty obejmują produkcję o mocy około 1,35 GW, ale ambicje sięgają wyżej – nawet do 4 GW.
Zielony wodór to wodór produkowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, przez elektrolizę wody. Proces ten jest bezemisyjny i przyjazny dla środowiska. Niebieski wodór to z kolei paliwo wytwarzane z paliw kopalnych, głównie gazu ziemnego, z zastosowaniem technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS – ang. carbon capture and storage), co minimalizuje emisję CO₂ do atmosfery.
Po uruchomieniu elektrociepłownia ma być zasilana niskoemisyjnym wodorem. Ma to przyczynić się do osiągnięcia regionalnych celów redukcji emisji.
Źródło: ESSAR