Jak poinformował Piotr Woźny, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na swoim oficjalnym twitterze, pierwsze e-wnioski do programu Mój Prąd zostały złożone. To już 56 podań na moc około 0,3 MW, a minął dopiero jeden dzień!

Nowa e-usługa

Do wczoraj, wnioski do programu priorytetowego należało składać tylko osobiście lub listownie. Już w pierwszej połowie września pisaliśmy o tym, że prawdopodobnie, nabór wniosków do programu Mój Prąd będzie prowadzony również elektronicznie. Nasze zapowiedzi stały się rzeczywistością. Od poniedziałku na portalu GOV.PL ruszyła nowa e-usługa umożliwiająca załatwienie tej sprawy online. Warto zaznaczyć, że możliwość składania elektronicznych wniosków jest usługą bezpłatną.

Aby złożyć wniosek online o dofinansowanie potrzebny jest profil zaufany lub e-dowod. Co zrobić by je założyć?

Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu. Należy mieć jedynie konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (lista dostępna na stronie profilu zaufanego), kwalifikowany podpis elektroniczny. Profil zaufany może założyć każda osoba posiadająca numer PESEL.

E-dowód to po prostu dowód osobisty z warstwą elektroniczną i jego wyrabianie wygląda dokładnie tak samo jak zwykłego dowodu osobistego. Zewnętrznie wygląda podobnie, a jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Numer jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji dowodu. Wszystkie dowody, które zostały wydane po 4 marca 2019 roku, mają warstwę elektroniczną.

Oprócz loginu z hasłem do profilu zaufanego i telefonu komórkowego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowódu, należy zaopatrzyć się w elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku.

Oto, o jakie dokumenty chodzi:
• Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
• Dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
• Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
• Oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Szczegóły sprawdzisz TUTAJ

Możliwość składania wniosków elektronicznych obowiązuje dopiero od wczoraj, a już skorzystało z niej 56 osób. Czy dzięki nowej e-usłudze cały cały proces dotacyjny zostanie przyspieszony?

Redakcja GLOBEnergia