Realizacja pierwszego rozwiązania Fronius Solhub to pilotażowy projekt.

Za pomocą energii słonecznej i wody na miejscu wytwarza się i magazynuje zielony wodór. Będzie on wykorzystywany do tankowania pojazdów z napędem wodorowym, a dzięki ponownemu przetwarzaniu nadmiaru wodoru także w zimie mamy do dyspozycji energię słoneczną. W ten sposób możemy korzystać ze słońca przez 24 godziny. – cieszy się Martin Hackl, Global Director jednostki biznesowej Solar Energy, Fronius International GmbH,

Uruchomienie wiosną 2022 roku

Wbicie pierwszej łopaty w ziemię nastąpiło w maju 2021 roku, a Fronius Solhub ma ruszyć wiosną 2022 roku. Pierwsza instalacja do produkcji zielonego wodoru w Dolnej Austrii zostanie uruchomiona w SAN Biotech-Park i będzie w 100% pracowała na odnawialnych źródłach energii. Zasilanie elektrolizy zapewni instalacja PV na dachach parku przemysłowego firmy SAN Group o mocy 1,5 MW. Zarówno infrastrukturę wodorową, jak i serwis oraz konserwację tego zielonego rozwiązania systemowego zapewnia firma Fronius jako niezawodny partner w procesie transformacji energetycznej.

Wyprodukowany wodór zostanie użyty do floty pojazdów SAN Group, ale mogą z niego skorzystać także partnerzy firmy w regionie. Dziennie produkowane będzie ok. 100 kg zielonego wodoru, co pozwoli na zatankowanie około 16 samochodów osobowych lub przejechanie ponad 1500 km autobusem lub ciężarówką.

Nasz obiekt ma umożliwić magazynowanie i korzystanie z energii słonecznej przez 24 godziny. W pełni zintegrowana koncepcja energetyczna z wykorzystaniem ciepła odpadowego i ponownym przetwarzaniem nadmiaru wodoru na energię elektryczną w przyszłości będzie zasilać całą siedzibę SAN Group”, mówi z zachwytem Martin Blauensteiner, dyrektor zarządzający SAN Real i kierownik projektu.

Wbicie pierwszej łopaty w SAN Biotech Park w Herzogenburg (Dolna Austria). (fot. Manuel Tauber-Romieri)

Transformacja energetyczna dla firm

Wspieramy firmy w procesie transformacji energetycznej. Takie przedsiębiorstwa jak SAN Group pełnią rolę pionierów, jasno opowiadając się za zwiększonym wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii i przekładając te przekonania na działanie. Poprawa bilansu CO2, regionalna wartość dodana, zrównoważone rozwiązania w zakresie mobilności, autonomia dzięki zasilaniu awaryjnemu – to wszystko korzyści, które wnosi ze sobą Fronius Solhub. –  wyjaśnia Dominik Mittermaier, Technical Sales H2, Fronius International GmbH,

To innowacyjne i wielokrotnie nagradzane rozwiązanie systemowe stanowi zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych w transporcie. Sezonowe magazynowanie oraz wykorzystanie ciepła odpadowego zwiększają współczynnik całkowitej sprawności instalacji, dzięki czemu Solhub staje się inteligentnym rozwiązaniem energetycznym.

Fronius Solhub z nagrodą Mission Innovation Austria Award

Rozwiązanie Fronius Solhub otrzymało w ostatnim czasie kolejną nagrodę. W ramach odbywającego się online kongresu specjalistycznego Mission Innovation Austria1 (28-29.04.2021) wyróżniono wybitne osiągnięcia i osobistości, firmy i zespoły projektowe w dziedzinie innowacji energetycznej. Fronius Solhub zachwyciło wysokiej klasy jury w kategorii „Tech Solution und Local Hero” i zdobyło nagrodę Mission Innovation Austria Award.

Dwie dekady doświadczeń z wodorem

Fronius już niemal od dwóch dekad bada i opracowuje rozwiązania związane z wodorem, stając się liderem innowacji w dziedzinie pozyskiwania wodoru z energii słonecznej. Ta rodzinna firma zbudowała swoje obszerne know-how na podstawie prowadzonej na dużą skalę współpracy, innowacyjnych projektów pilotażowych i wymiany doświadczeń w czołowych gremiach zajmujących się wodorem.

Kolejnym krokiem jest otwarcie Centrum Kompetencji Wodorowych Fronius w Steinhaus w Górnej Austrii. Stworzy to idealne warunki do zebrania w jednym miejscu kompetencji i zasobów związanych z wodorem i promowania badań, rozwoju i produkcji w zakresie systemów wodorowych.


1Mission Innovation Austria Online* (MIA) to stworzone przez Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii oraz Fundusz Klimatu i Energii forum dla wszystkich osób, które aktywnie kształtują proces zmian w systemie energetycznym poprzez rozwój i wzorcowe wdrażanie nowych technologii i rozwiązań.

Fronius Polska

Rozwiązania dla fotowoltaiki, inteligentne rozwiązania i zarządzanie energią