Po takiej zapowiedzi decyzja o uczestnictwie może być tylko jedna – spotykamy się 22-23 listopada w Krakowie.

Organizacja kongresu z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie dodaje jeszcze prestiżu tej imprezie, to idealna okazja do prezentacji możliwości łączenia polskiej nauki z przemysłem. To tu swoją genezę miało wiele projektów branży OZE i HVAC, to w laboratoriach Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ, AGH w Miękini każdego dnia doskonalone są urządzenia, które ogrzewają polskie i europejskie domy.

Pierwsze spotkanie branży po uruchomieniu programu Czyste Powietrze!

Kongres Trendy Energetyczne to też pierwsze spotkanie branży od momentu wprowadzenia Programu Priorytetowego Czyste Powietrze NFOŚiGW, który realizowany będzie w latach 2018 -2029 i ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
To idealna okazja do pierwszych refleksji, dyskusji i zebrania wspólnych uwag całego środowiska dotyczących potencjalnych zagrożeń dla skuteczności programu. Koncepcja programu rodzi bowiem zagrożenia, że większość starych kotłów c.o. wymieniona zostanie na kotły na ekogroszek co w praktyce w niewystarczający sposób wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Tylko inwestycja w pompy ciepła rozwiążą problem smogu w Polsce

Spotkanie tak wielu czołowych graczy w branży pozwoli na wyraźne podkreślenie, że tylko inwestycje w pompy ciepła rozwiążą problem smogu w Polsce. Sytuacja nie poprawi się znacząco przy wyborze kotłów na ekogroszek, z którego jakością i dostępnością są coraz większe problemy czy przy inwestycji w kolektory słoneczne czy PV, które sprawdzają się przede wszystkim w okresie letnim. Również wybór gazu jako źródła ciepła wiąże się z zagrożeniami dostępności oraz regularnymi podwyżkami cen i jest mocno zależny od skomplikowanej sytuacji geopolitycznej.

Działania rządu powinny wspierać przede wszystkim dywersyfikację źródeł ciepła i jej rozproszoną produkcję gdyż nie stać nas jako państwa na wydanie za 10 lat kolejnych 100 miliardów na wymianę kotłów na ekogroszek na nowocześniejsze, bardziej ekologiczne źródła ciepła. Przejście na Odnawialne Źródła Energii musi nastąpić już teraz.

Kotły gazowe czy na ekogroszek powinny stanowić w domach ewentualnie tylko szczytowe, dodatkowe źródło ciepła w Hybrydowych Systemach Grzewczych z powietrznymi czy gruntowymi pompami ciepła a systemy fotowoltaiczne powinny być traktowane jako sposób na samowystarczalność instalacji z pompami ciepła a nie podstawa systemu.

To właśnie współpracy wielu urządzeń OZE w jednym ekologicznym, niezależnym hybrydowym systemie grzewczym poświęcona będzie cześć spora część Kongresu.
Prace nad takimi nowoczesnymi systemami zarządzania energią trwają cały czas w wielu firmach w Polsce, a opierają się najczęściej na współpracy z najlepszymi uczelniami w kraju. Inwestycja w OZE to dzisiaj najlepszy sposób na optymalne wykorzystanie polskiej myśli technicznej.

Do zobaczenia w Krakowie!


Zapraszamy na Kongres Trendy Energetyczne, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2018 w Auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do udziału w Kongresie zapraszamy naukowców, praktyków, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, firmy usługowe i konsultingowe, doktorantów i studentów, a także inne osoby zainteresowane energetyką. Bieżące informacje szczegółowe oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są stronie: www.globenergia.pl/trendyenergetyczne

Robert Galara

Wiceprezes Zarządu Galmet