Pierwszy autobus hybrydowy we Wrocławiu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

img 1937 1

Od czwartku wrocławianie mogą poruszać się po mieście pierwszym autobusem hybrydowym. Został on wydzierżawiony od producenta – Volvo – i przez najbliższe trzy lata będzie się pojawiał na różnych liniach komunikacji miejskiej.

- W ten sposób chcemy przetestować nowe rozwiązania proponowane przez konstruktorów nowych napędów. Nie wiemy, czy w przyszłości będziemy szerzej korzystać z autobusów hybrydowych, ale w ciągu kilku najbliższych lat pragniemy przyjrzeć się bliżej różnym nowym technologiom przyjaznym środowisku - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK Wrocław.

Na pierwszy rzut oka autobus hybrydowy nie różni się od klasycznych pojazdów z silnikiem diesla, ale pasażerowie pewnie zwrócą uwagę, że jest on o wiele cichszy. Tajemnica tkwi w zastosowaniu silnika elektrycznego, który pracuje podczas ruszania autobusu. Silnik spalinowy włącza się automatycznie dopiero po przekroczeniu odpowiedniej prędkości. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 39% paliwa. Ponadto autobus charakteryzuje się zmniejszoną emisyjnością dwutlenku węgla oraz szkodliwych cząsteczek o 50%. Wrocławianie z pewnością z zadowoleniem przyjmą również fakt, że jest to kolejny pojazd obsługujący linie komunikacyjne wyposażony w klimatyzowany przedział pasażerski. W autobusie zamontowano już wszystkie potrzebne do codziennej eksploatacji urządzenia takie jak automat biletowy. Kierowcy MPK przeszli szkolenie, aby jak najefektywniej prowadzić nowy pojazd.
 
Łatwo go poznać, ponieważ pośród innych autobusów wyróżnia go biały kolor nadwozia. Nowinkę techniczną zaprezentowano na terenie zajezdni nr IX przy ul. Obornickiej w środę w południe. 9 stycznia po południu wyjedzie na linię 319, a w piątek przez cały dzień będzie go można spotkać na linii 116.
Źródło: MPK Wrocław