System oparty jest na akumulatorach litowo-jonowych (BESS) i może dostarczać energię elektryczną do 60 gospodarstw domowych przez 24 godziny.

System magazynowania energii jest częścią projektu „EnergyLab Nordhavn”, realizowanego w dzielnicy Nordhavn w Kopenhadze. Celem projektu jest opracowanie przydatnych rozwiązań energetycznych, które znajdą zastosowanie w przyszłości.

Rozwiązania te mają pomóc zrealizować bardziej elastyczne i trwałe sieci elektroenergetyczne, które będą mogły być zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Docelowo, rozwiązania mają znaleźć zastosowanie właśnie w Kopenhadze, która ma ambitny cel, aby do 2025 roku osiągnąć status miasta neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

System został oddany na terenie działania operatora Dong Energy. Zastosowanie magazynowania energii w akumulatorach stanowi znaczą część całego systemu energetycznego. Co więcej, w tym systemie energia pochodząca z energii wiatru i promieniowania słonecznego stanowi większość. Taki system może być stosowany do różnych celów, między innymi do pokrywania szczytowego zapotrzebowania na energię – twierdzą projektanci.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji tego nowatorskiego rozwiązania, które przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dostaw energii i dalszego wsparcia integracji energii odnawialnej z konwencjonalną w Danii”, powiedział Giandomenico Rivetti, dyrektor jednostki biznesowej ABB w zakresie produktów wysokonapięciowych.

ABB, jako jeden z głównych graczy wśród innych podmiotów rozwijających inteligentne sieci, patrzy na magazynowanie energii jak na podstawowy element przyszłych siedzi elektroenergetycznych, wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych – dodaje Rivetti.

Dzięki integracji magazynów energii z siecią w Nordhavn mamy okazję dowiedzieć się więcej na temat nowych rozwiązań technologicznych i mechanizmów rynkowych rządzących taką siecią” powiedział Knud Pedersen, Prezes Zarządu firmy Radius.

„Spodziewam się, że ta technologia oparta na akumulatorach ma potencjał i może zmniejszyć obciążenie sieci” – dodaje Pedersen.

EnergyLab Nordhavn – nowa infrastruktura energetyczna na obszarach miejskich” jest projektem, który będzie trwał cztery lata (2015-2019). Projekt wykorzystuje Nordhavn, czyli kolejową dzielnicę Kopenhagi jako żywe laboratorium miejskie.

Rozwiązania testowane w ramach przedsięwzięcia pokazują jak energia elektryczna, ciepłownicza i elektryczny transport mogą być łączone w inteligentny, elastyczny i wysoce zoptymalizowany system energetyczny.

W projekt zaangażowało się wiele firm, a prace są obserwowane przez wiele koncernów. Partnerami projektu są m. in. : jednostki naukowo-badawcze w Kopenhadze, ABB, Danfoss, Clean Charge, Glen Dimplex i inni.

Projekt finansowo jest wspierany przez Duńską Agencję Energii.

Źródło: SunWindEnergy.com

Zdjęcie główne – źródło ABB

Redakcja GLOBEnergia