Pierwszy na świecie taki certyfikat dla polskiego producenta konstrukcji

Producent konstrukcji wsporczych pod moduły fotowoltaiczne - enson, otrzymał wyjątkową certyfikację. Czołowy producent modułów HJT przetestował rozwiązania polskiej firmy i rekomenduje je do stosowania dla wymagających modułów o mocy powyżej 700Wp. To pierwsza taka aprobata na świecie.

Zdjęcie autora: enson
Zdjęcie autora: enson

enson

Polski producent konstrukcji dla branży PV

Podziel się

Producenci modułów prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz wydajniejszych i mocniejszych modułów fotowoltaicznych. Coraz więcej firm dostarcza na projekty wielkoskalowe panele o mocy ponad 700 Wp. Wraz z mocą rośnie również rozmiar modułu. To stawia wyzwania przed producentami konstrukcji.

- Wielkość modułu ma spore znaczenie przy projektowaniu – mówi Karol Gnoza, szef działu projektowego  enson – Wymusza to na projektantach zwiększenie rozstawu profili. Muszą jednak pamiętać o zachowaniu sztywności całej konstrukcji. Nie sztuką jest zwiększać przekrój profili. To tylko zwiększa wagę oraz podatność profili na skręcanie. Dlatego nasz dział badań współpracuje z producentami modułów, szukając innych rozwiązań.

Certyfikację przyznano po szczegółowej analizie przeprowadzanej przez inżynierów działu technicznego amerykańskiego producenta modułów Mysolar. pro. Potwierdza ona, że zastosowane rozwiązania konstrukcji enson są bezpieczne dla modułów o mocy 720W. 

- Tak duża moc modułu charakteryzuje się nietypowym rozmiarem. Niektóre z modeli mają ponad 3 m2 powierzchni i większość standardowych rozwiązań dostępnych na rynku nie jest w stanie zapewnić wystarczającej stateczności konstrukcji. To może powodować uszkadzanie modułów – zauważa Łukasz Mrazek, Business Development Manager w enson. 

Źródło: enson

Autorskie podejście do projektowania konstrukcji

Otrzymanie tej aprobaty podkreśla, że autorskie podejście do projektowania konstrukcji sprawdza się szczególnie przy wymagających inwestycjach.

- Duże moduły fotowoltaiczne, takie jak bifacial Mysolar 720W w technologii HJT, wymagają dedykowanych konstrukcji. Jako producent specjalizujący się w produkcji rozwiązań dla projektów wielkoskalowych, skupiamy się nie tylko na produkcji modułów, ale także na ich prawidłowym montażu. Dlatego doceniamy profesjonalne podejście enson do projektowania konstrukcji dedykowanych największym i najmocniejszym panelom 720W - podkreśla Harry Lee Managing Direct Mysolar.

Współpraca z najlepszymi

Enson od dłuższego czasu współpracuje z największymi producentami modułów z listy Tier 1. W najbliższym czasie wystawione zostaną kolejne takie aprobaty.  

- Jesteśmy podekscytowani, że jako pierwsi na świecie otrzymaliśmy tę certyfikację. To potwierdzenie naszego elastycznego i otwartego podejścia do każdej inwestycji wykorzystującej nasze konstrukcje. enson zawsze dąży do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa swoich rozwiązań. Oczekują tego inwestorzy wielkoskalowych farm. Ta aprobata jest tego najlepszym dowodem" – dodaje Ewa Owczarz-Ciszek, Prezes Zarządu firmy enson.

Enson to polski producent konstrukcji dla branży PV. Tylko w Polsce zainstalowanych jest ponad 400 MW ich rozwiązań. Firma buduje pod Łodzią nowy zakład produkcyjny dzięki któremu będzie w stanie dostarczać ponad 1,5 GW konstrukcji rocznie. Jest częścią międzynarodowej grupy TDJ.