Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie wynaleźli telefon komórkowy nie wymagający żadnej baterii. W dodatku – zasilany energią odnawialną.

Koniec epoki ładowania baterii

Telefon komórkowy bez baterii – jak w takim razie jest ładowany? Oczywiście, za pomocą energii odnawialnej, choć nie koniecznie takiej, jaka większości ludzi kojarzy się z tym pojęciem. I nie za pomocą wyłącznie jednego źródła energii. Wszechobecny sygnał radiowy, światło, energia cieplna, energia wiatru (nawet drobnych podmuchów), energia kinetyczna (związana z ruchem) czy nawet… gradienty zasolenia stanowią energię rozproszoną w środowisku, łącznie występującą w dużych ilościach, o której możliwościach zwykle nie mamy pojęcia. Tzw. energy harvesting to innowacyjna technologia w dziedzinie energii odnawialnej, umożliwiająca wychwytywanie „zbędnej” energii – energii „tła”, tzw. ambient energy. Taka metoda pozyskiwania energii odnawialnej zapewnia niewielką moc, która wystarcza jednak do zasilenia drobnych urządzeń elektronicznych, takich jak np. telefon komórkowy.

Skąd się bierze energia rozproszona w środowisku?

Energia elektromagnetyczna związana z nadawaniem audycji radiowych i telewizyjnych, gradient temperatury, energia świetlna, energia kinetyczna – w naszym otoczeniu nie brakuje energii, która mogła być wykorzystana w pożyteczny sposób. Rosnąca liczba użytkowników urządzeń mobilnych, takich jak smartphony, tablety itp. stanowi osobne wyzwanie dla energetyki – produkcja większej ilości prądu elektrycznego w celu zasilenia urządzeń mobilnych nie pozostaje obojętna dla środowiska. Dochodzi jeszcze aspekt wygody konsumentów – wynalazek, jakim jest telefon bez baterii, może wróżyć uwolnienie od wszechobecnych ładowarek, power banków oraz baterii (w ten sposób potocznie określane są akumulatory, zazwyczaj litowo – jonowe) rozładowujących się w najbardziej niedogodnych momentach.

Telefon komórkowy bez baterii jako esencja idei sustainability

W obecnych czasach wiele mówi się o koncepcji sustainability – o urządzeniach funkcjonujących w sposób zrównoważony, o podnoszeniu efektywności energetycznej i minimalizowaniu negatywnych skutków środowiskowych. Współautor wynalazku, Shyam Gollakota, deklaruje, że stworzono telefon komórkowy „zużywający niemal zerową ilość energii” – tzn. zużywający wyłącznie energię, którą sam wychwyci i przetworzy na prąd.

Źródło: www.phys.org

Redakcja GLOBEnergia