Aktualności Aktualności

Pierwszy test sprzętu satelitarnego wykorzystującego energię słoneczną na orbicie – przeprowadzony!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Według naukowców, przeprowadzony eksperyment jest pierwszym testem sprzętu zaprojektowanego specjalnie dla satelitów energii słonecznej na orbicie i może odegrać rewolucyjną rolę w naszej przyszłości energetycznej.

O module PRAM

12-calowy, kwadratowy moduł, przetestuje zdolność do pozyskiwania energii i przekształcania jej w mikrofale o częstotliwości radiowej. PRAM przekształca światło słoneczne do mikrofalowej transmisji mocy. Naukowcy mogli również wykorzystać przekształcenie na optyczną transmisję mocy, jednak wadą tego rozwiązania jest to, że istnieje możliwość utraty dużej ilości energii przez chmury i atmosferę.

Wykorzystanie energii słonecznej do sterowania satelitami rozpoczęło się w latach ‘60 na innym statku kosmicznym NRL. Vanguard I był pierwszym satelitą posiadającym ogniwa słoneczne. Obecny eksperyment koncentruje się na procesie konwersji energii i wynikowej wydajności cieplnej. Sprzęt dostarczy badaczom danych o temperaturze, a także wydajności PRAM w zakresie produkcji energii. Informacje te będą stanowić podstawę do projektowania przyszłych kosmicznych prototypów słonecznych.

Moduł PRAM na pokładzie X-37B, źródło: solardaily.com

Testy

W zależności od wyników, zespół zamierza ostatecznie zbudować w pełni funkcjonalny system na dedykowanym statku kosmicznym, aby przetestować transmisję energii z powrotem na Ziemię. Rozwój kosmicznego potencjału słonecznego mógłby pomóc w dostarczaniu energii do zdalnych instalacji, takich jak bazy operacyjne i obszary reagowania na katastrofy.

Eksperyment umożliwi naukowcom przetestowanie sprzętu w rzeczywistych warunkach kosmicznych. Kosmiczny układ słoneczny poruszający się nad atmosferą pochwyciłby więcej energii z każdego z pasm kolorów światła słonecznego.

Źródło: solardaily.com