Pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM dla katowickiego biurowca

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

DSC0046 m

Katowicki biurowiec GOEPPERT-MAYER  jako pierwszy w Polsce uzyskał prestiżowy międzynarodowy certyfikat BREEAM International na poziomie „Outstanding”.  Jest to drugi budynek w Europie z tak wysoką oceną.

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) to najbardziej ceniona w  Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez organizację Building Research Establishment (BRE) w wielkiej Brytanii w 1990 r.

Każda inwestycja biurowa ubiegająca się o certyfikat BREEAM Europe Commercial 2009 oceniana jest w 10 kategoriach:

- zarządzanie projektem i prowadzenie procesu budowy (maks. 12% pkt. możliwych do zdobycia),
- komfort użytkowników (do 15%),
- zużycie energii (do 19%),
- lokalizacja i transport do i z budynku (do 8%),
- gospodarka wodno-ściekowa (do 6%),
- wykorzystane materiały (do 12,5%),
- gospodarka odpadami ( do 7,5%),
- ochrona przed emisją zanieczyszczeń (do 10%),
- innowacyjność (do 10%)

Ocena „Outstanding” dla Katowickiego biurowca jest najwyższą oceną dostępną w systemie BREEAM i trudno osiągalną ze względu na konieczność wdrożenia wymagań ponadstandardowych w niemal wszystkich kategoriach. Projekt oraz budynek do certyfikacji przygotowywała firma Buro Happold.
 

- Osiągnięcie najwyższej noty wymaga spełnienia ponad 85%. wszystkich wymogów związanych np. z ochroną środowiska i komfortem pracujących tu osób - dodaje Marek Dąbrowski, który zajmował się certyfikacją budynku.
 
Biurowiec powstał na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego. To pierwszy w Polsce taki budynek, który wykorzystuje system trigeneracji. Oznacza to, że energia, czyli prąd, ciepło i chłód, produkowana jest z gazu ziemnego na miejscu. Zamontowano tu też m.in. system odzysku ciepła i deszczówki, inteligentny system sterowania oświetleniem oraz żaluzjami zewnętrznymi. Powstała też stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Roczna analiza funkcjonowania budynku  potwierdza założenia, że zużycie energii w biurowcu GOEPPERT-MAYER jest o ok. 50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników. Prognozowane zapotrzebowanie całościowe na energię pierwotną w budynku, oszacowane na bazie rocznego okresu eksploatacji budynku, wynosi poniżej 100 kWh/m2/rok. Dla porównania wielkość przyjęta dla budynku referencyjnego to 260 kWh/m2/rok. Energia pierwotna na potrzeby grzania i wentylacji budynku, określona na bazie jego rocznego okresu eksploatacji, wynosi 28 kWh/m2/rok, przy czym  w obiekcie zapewniono zwiększoną o 20% ilość świeżego powietrza (36 m3/h/osobę). Wartość ta dla budynku referencyjnego, przy normowych ilości świeżego powietrza wynosi 73 kWh/m2/rok. W efekcie łączne miesięczne koszty mediów (ogrzewanie, chłodzenie, woda, prąd i wentylacja) wynoszą ok. 1 euro dla 1 m2 wynajmowanej powierzchni,  przy jednozmianowej pracy.
 

Budowa biurowca kosztowała 39 mln zł. Niemal połowa tej kwoty to unijna dotacja. Górnośląski Park Przemysłowy przystąpił do budowy kolejnych inteligentnych, efektywnych energetycznie i zrównoważonych budynków biurowych  w ramach kompleksu GPP BUSINESS PARK. Następne dwa obiekty zostaną oddane najemcom  odpowiednio w II i III kw. 2014 roku. Budynek nr 2 został już w 80% skomercjalizowany. Kolejne budynki zyskają jako patronów śląskich noblistów: Otto Sterna i Kurta Aldera - uznanych naukowców z dziedzin nauk ścisłych, fizyki i chemii.

Źródło: Gazeta.pl, Górnośląski Park Przemysłowy
 

IMG 3422 m     W dniu 15 listopada 2013 redakcja GLOBEnergia zaprasza do energooszczędnego biurowca Goeppert-Mayer na:

VII edycja Forum OZE Energia w Gminie: "Kogeneracja, trigeneracja - wizyta studyjna"

Szczegóły wydarzenia na stronie: https://globenergia.pl/energiawgminie