Kultowy Rajd Dakar jest wymagającym wyścigiem samochodowym na bardzo niegościnnym terenie, z którego wielu kierowców wraz ze swoimi pojazdami odpada przy każdej możliwej okazji. Jest to również zdecydowanie wyścig skoncentrowany wokół paliwa, jakim jest ropa naftowa. Niemniej kilka lat temu w wyścigu przyjęto zupełnie inne podejście i wprowadzono do konkurencji również pojazdy elektryczne.

Dwie pierwsze próby, w 2015 oraz 2016 roku, nie zakończyły się powodzeniem, jednak ostatni wyścig wehikuł Acciona 100% EcoPowered zakończył z sukcesem i stał się pierwszym zeroemisyjnym pojazdem, który ukończył Rajd Dakar. Nie wygrał wyścigu (de facto zespół przekroczył metę jako ostatni, niemniej 26% wszystkich uczestników w ogóle nie ukończyło wyścigu), jednak biorąc pod uwagę niezwykle trudne warunki, ukończenie rajdu samo w sobie było sukcesem i wyczyn ten zapisał się w historii.

Film z Rajdu Dakar 2017 z udziałem Acciona 100% EcoPowered, źródło: Acciona

Pojazd z napędem 4×4, kierowany przez zespół w składzie Ariel Jatón i Tito Rolón, ukończył najcięższy na świecie wyścig samochodowy, docierając do mety w Buenos Aires, jako jedyny z 18 000 wehikułów w historii Rajdu Dakar zakończył zmagania bez zużycia nawet kropli paliwa i nie emitując ani jednej molekuły CO2.

Skonstruowany w Hiszpanii, samochód wyścigowy EcoPowered określany jest mianem „najpotężniejszego samochodu elektrycznego na świecie” dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 250 kW wraz z pakietem sześciu szybko ładujących się akumulatorów litowych o pojemności 150 kWh oraz pokładowymi panelami PV o mocy 100 W. Wehikuł jest zdolny do pokonania 200 km „w warunkach rajdowych” z 60 minutowym czasem ładowania.

Mimo tego, iż ów samochód elektryczny nie jest typowym autem, które mogłoby być produkowane na masową skalę, badania i rozwój prowadzone nad tego rodzaju  pojazdem elektrycznym mogą się przyczynić do zepchnięcia na drugi plan pojazdów zasilanych paliwem w postaci ropy.

Opracowano na podstawie: TreeHugger

Zdjęcie główne: Acciona