„Każda podróż może być klimatyczna” – to główne hasło X edycji Pikniku z Klimatem, który odbędzie się 27 sierpnia na Placu Zamkowym w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak podróżować, by chronić środowisko i klimat. Jedną z głównych atrakcji będzie happening „Malujemy elektrobus Ursus City Smile”.

Miejska elektromobilność w praktyce

Podczas X edycji Pikniku organizatorzy skupią się na niskoemisyjnym transporcie i jego roli
w walce ze zmianami klimatu oraz wyjaśnieniu, jak ważna dla każdego z nas jest decyzja dotycząca wyboru środka transportu. Jednym z celów wydarzenia jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak podróżować, by chronić klimat i szanować środowisko? Dlaczego jest to istotne, pokazują niekorzystne dane Światowej Organizacji Zdrowia na temat zagrożeń dla życia i zdrowia wynikające z emisji zanieczyszczeń transportowych. Również w Polsce, każdego roku na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza – w znacznej części przez emisję spalin – umiera przedwcześnie ponad 40 tysięcy osób.

Działania każdego mieszkańca mają wpływ na walkę ze smogiem

Problemy miast ze smogiem, wymuszają na samorządach szukanie rozwiązań, które będą
w stanie w znaczący sposób zminimalizować niekorzystny wpływ komunikacji na środowisko. Jednym z nich jest bezemisyjna komunikacja publiczna. Dlatego na pikniku będziemy chcieli pokazać odwiedzającym nasz elektryczny autobus Ursus City Smile 12 LFE, który w ogóle nie produkuje spalin. W związku z tym jest lepszym rozwiązaniem od autobusów hybrydowych, które posiadają mały silnik diesla, emitujący zanieczyszczenia do atmosfery. Dodatkowo Ursus City Smile wytwarza zdecydowanie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym, dzięki czemu pozytywnie wpływa na miejski ekosystem – mówi Waldemar Rumiński, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Ursus Bus SA.

Tegoroczny Piknik odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia, w godz. 11.30-16.30 w sąsiedztwie Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas wydarzenia poprzez wypoczynek i zabawę można będzie edukować się w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska. Dla najmłodszych zorganizowany zostanie happening „Malujemy elektrobus Ursus City Smile”. Dzieci otrzymają  farby, którymi będą mogły pomalować cały autobus zgodnie z własną inwencją twórczą.

Miasto z perspektywy rowerzystów

Organizatorzy stawiają też na ruch. Dla miłośników dwóch kółek oraz rodzin z dziećmi dostępny będzie rowerowy tor przeszkód i strefa sportowa oparta na zdrowej rywalizacji. Uczestnicy będą mogli wziąć również udział w zabawie „Egzamin na listonosza”, wielkiej grze planszowej
o tematyce rowerowej oraz grze w statki, której tematem będzie transport drogą wodną. Dodatkowo popularyzatorzy nordic walking odpowiedzą na pytania zainteresowanych związane
z tą dyscypliną. Najmłodszym zaprezentowany zostanie także „Teatrzyk jak się patrzy”.

Klimatyczny piknik ekologiczny: sport, technika i kultura

Piknik z Klimatem to cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne organizowane w Warszawie
w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu”. Został on zapoczątkowany w 2008 r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu. Uczestniczą w nim partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Impreza dedykowana jest dla wszystkich mieszkańców Warszawy i turystów. Piknik od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczynić się do jego ochrony.

 

 

Źródło: materiały prasowe Ursus

Redakcja GLOBEnergia