Inwestycja powstaje na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Projekt realizuje Pilska spółka GWDA wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile i Izbą Gospodarczą Północnej Wielkopolski. W laboratorium będzie analizowana możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii w gospodarce miejskiej. Dodatkowo naukowcy i eksperci będą opracowywać nowe, tańsze i bardziej ekonomiczne rozwiązania w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej. Obecnie postawiono już panele fotowoltaiczne oraz kontener biurowy, w którym prowadzone będą badania nad nowymi technologiami związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii.

Finansowanie

Całość inwestycji jest dofinansowana z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość dotacji to 551 tysięcy złotych. Cała inwestycja opiewa na prawie 1 mln złotych.

Cele inwestycji

W laboratorium będzie analizowana możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii w gospodarce miejskiej. Piła ma stać się miastem nieemisyjnym, zielonym i samowystarczalnym energetycznie. Wyniki uzyskane podczas testowania różnych rozwiązań mają pozwolić na wskazanie tego najlepszego dla miasta.

Wszelkie działania są podporządkowane głównemu celowi – miasto samowystarczalne i zeroemisyjne – powiedział Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły

Działania są przewidywane na najbliższe lata, ale władze miasta zdają sobie sprawę że badania mogą potrwać dłuższy czas – nawet do 10 lat jak zaznacza prezydent. Niemniej jednak faktem jest, że działania środowiskowe Unii Europejskiej, a także zagrożenia zmianą klimatu, zmuszą polskie miasta do większych inwestycji w odnawialne źródła energii i zmniejszania emisji zanieczyszczeń. Piła jest jednym z polskich miast, które wykonały już krok w tę stronę.

Zakres budowy

Obecnie została już wybudowana fotowoltaiczna część badawcza oraz kontener biurowy, w którym prowadzone będą badania nad nowymi technologiami związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii.

Część paneli jest postawiona niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami – za drzewami powodującymi zacienienie. Wbrew pozorom nie jest to błąd. Instalacja nie jest nastawiona na produkcję energii. Montując panel za drzewem, centrum będzie badało wpływ zacienienia na produktywność paneli fotowoltaicznych.

W ciągu najbliższego miesiąca zostanie postawiony wiatrak o mocy 5 kW. W trakcie badań będzie sprawdzana wydajność energetyki wiatrowej w Pile, a także różne rozwiązania techniczne polepszające jakość działania wiatraków.

Laboratorium będzie też przeznaczone do użytku studentów, którzy będą mieli możliwość nauki ze strony praktycznej, a w przyszłości być może będą realizować projekty w zakresie rozwoju miasta.

Faktem jest, że działania środowiskowe Unii Europejskiej, a także zagrożenia zmianą klimatu, zmuszą polskie miasta do większych inwestycji w odnawialne źródła energii i zmniejszania emisji zanieczyszczeń. Piła jest jednym z polskich miast, które wykonały już krok w tę stronę. Laboratorium zacznie pracować jeszcze w tym roku, a Piła ma stać się w przyszłości miastem zeroemisyjnym i samowystarczalnym energetycznie.

źródło: Miasto Piła

Redakcja GLOBEnergia