PILNE! Koniec programu Mój Prąd! Budżet wyczerpany! Będzie kolejny nabór?

Ważna wiadomość dla wszystkich osób, które w ostatnim czasie zainwestowały w fotowoltaikę! Budżet programu Mój Prąd, czyli głównego programu wspierającego fotowoltaikę w naszym kraju wyczerpał się dziś o godzinie 9:00. Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia kolejnego naboru wniosków?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że dziś, tj. 17.03.2023 r. o godzinie 9:00 wyczerpał się budżet w programie Mój Prąd. Przypomnijmy, że wynosił on 350 mln zł. Budżet wyczerpał się 2 tygodnie przed planowanym na 31.03.2023 r. zakończeniem naboru.

Koniec programu Mój Prąd
Informacja o zakończeniu programu Mój Prąd, źródło: gov.pl

Warto również przypomnieć, że czwarta edycja programu została już raz przedłużona. Mój Prąd 4.0 miał zakończyć się pod koniec 2022 roku, jednak 15.12.2022 r. zmieniono zasady gry i podwyższono poziom dofinansowania na instalację fotowoltaiczną o 2 tys. zł (do 7 tys. zł) i na magazyny energii o 8,5 tys. zł (do 16 tys. zł). Łącznie na wszystkie komponenty można było otrzymać nawet do 31 tys. zł dotacji! Zwiększenie dofinansowania na pewno przyspieszyło wydawanie środków z zaplanowanego budżetu, który i tak był mniejszy niż w poprzednich edycjach programu. 

Co z kolejnym naborem?

Szczegóły kolejnego naboru w programie Mój Prąd poznamy już wkrótce. NFOŚiGW przedstawi je już w najbliższą niedzielę 19.03.2023 r. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że mają zostać wprowadzone zmiany w programie, ale szczegóły nie są jeszcze znane.   

Tak czy inaczej, Mój Prąd 4.0 został zakończony. Choć ogólnie nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak na przykład trzecia edycja programu, która wyczerpała się już po trzech miesiącach od uruchomienia dofinansowania, to dalej był bardzo ważnym programem dla inwestujących w fotowoltaikę. Potwierdzenie uruchomienie kolejnej edycji programu powinno ucieszyć potencjalnych przyszłych prosumentów. Szczególnie, że inwestycja w fotowoltaikę w net-billingu jest tym bardziej opłacalna, im wyższa jest autokonsumpcja energii. Można wtedy uniknąć opłat za dystrybucję. Dlatego dodatkowe wsparcie, szczególnie w dobie rozwijającego się rynku magazynowania energii cieszy.

O szczegółach kolejnej edycji programu będziemy informować na bieżąco.    

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia