Pilotażowy projekt magazynów energii w Belgii

W Belgii uruchomiono magazyn energii zdolny do akumulacji 75 MWh energii elektrycznej. Jest on w stanie zgromadzić ekwiwalent prądu zużywany dziennie przez 10 000 gospodarstw domowych. Dostawca magazynów do realizacji tego projektu – firma Saft, raz jeszcze potwierdziła pozycję lidera wśród producentów magazynów na skalę przemysłową.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Magazyn energii - ratunek dla belgijskich sieci przesyłowych

Będzie to pierwsza tego typu instalacja magazynowania energii w Belgii i ma zostać uruchomiona do końca 2024 roku. Jej głównym zadaniem ma być wspieranie belgijskiej sieci wysokiego napięcia w wymiarze 24/7. Magazyn ma zapewnić to, co jest teraz w energetyce najbardziej potrzebne – stabilność. Codzienne wyrównywanie wahań w sieci krajowej, z naciskiem na wyzwania sezonu zimowego czy umożliwienie włączenia większej ilości odnawialnych źródeł energii do sieci to tylko część z wielu możliwości wykorzystania tej instalacji. Zwiększenie pojemności krajowych rezerw przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Takie magazyny zdają się być idealnym rozwiązaniem przez swoją łatwość implementacji i wysoką sprawność. Jakie są detale tego projektu? 

Przemysłowy magazyn energii elektrycznej w kontenerze

Po uruchomieniu 4 farm magazynowych na terenie Francji o łącznej pojemności 130 MWh, będzie to największa instalacja na terenie Europy, należąca do TotalEnergies. Akumulatory to łącznie 40 zespołów litowo-jonowych baterii produkcji firmy Saft. Umieszczane są w przemysłowych kontenerach o długości 6 metrów, cały system jest bezobsługowy i od razu gotowy do instalacji. Projekt zakłada, że końcowa moc instalacji będzie wynosić 25 MW przy pojemności 75 MWh.

Dodatkowe pojemności są kluczowe dla rozwoju OZE w Europie. Inwestowanie w magazyny energii to odpowiedzialne rozwiązanie, przyczyniające się do stabilizacji sieci. Kraje stawiające na zieloną transformację muszą inwestować w takie rozwiązania, gdyż europejskie sieci nie są przystosowane do współpracy z dużą liczbą prosumentów. 

Kluczowy gracz belgijskiego rynku energii

Magazyn został zlokalizowany na terenie należącym do Zakładu Rafinerii i Petrochemii w Antwerpii, właścicielem omawianej instalacji jak i całego zakładu jest europejski gigant energetyczny TotalEnergies. Taka lokalizacja umożliwia bezpośrednie podłączenie do sieci przynależącej do zakładu i rozsądne zagospodarowanie terenu. TotalEnergies na rynku pojawiła się w 1924 roku i od tamtej pory działa w sektorze petrochemii i rafinerii, jednak do zasilania swoich maszynowni starają się wykorzystywać energię z OZE. Są właścicielami m.in. elektrowni CCGT 430 MW, elektrowni wodnej o mocy 140 MW i farm wiatrowych na północnym wybrzeżu Belgii o łącznej mocy 300 MW. Poza wieloskalowymi projektami firma zajmuje się również elektromobilnością. Mogą pochwalić się posiadaniem 5100 punktów ładowania EV i 7000 punktów w fazie rozwoju. TotalEnergies obsługuje punkty ładowania w głównych belgijskich miastach, takich jak Antwerpia, Bruksela, Gandawa i Flandria.

Źródło: energyindustryreview.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia