Piotr Żyła testuje pompę ciepła – zrezygnował dla niej z kotła elektrycznego 

Szybkie tempo współczesnego życia sprawia, że czas, który możemy poświęcić na czynności związane z utrzymaniem domu, jest ograniczony. Wie o tym dobrze Piotr Żyła, olimpijczyk i reprezentant Polski w skokach narciarski, który większą część roku jest w trasie, poza domem. Gdy może wrócić rodzinne strony - zwłaszcza w sezonie grzewczym - potrzebuje szybkiego i niezawodnego sposobu na stworzenie w domu komfortowych warunków cieplnych. Jego wybór padł na pompę ciepła.  

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła wydaje się być popularnym rozwiązaniem wśród skoczków. Świadczyć o tym może fakt, że Piotr Żyła zdecydował się na ogrzewanie tego typu dzięki poleceniu innego skoczka - Dawida Kubackiego. Oboje są zadowoleni ze swojego wyboru. Dobór odpowiedniego urządzenia w każdym przypadku odbył się indywidualnie. 

Piotr Żyła zakończył właśnie budowę domu. Projekt budynku zakładał ogrzewanie kotłem elektrycznym. Ze względu na wysoki standard energetyczny budynku firma instalacyjna  zaproponowała mu jednak montaż pompy ciepła o małej mocy.. Jak wskazuje Michał Pach z SD Instalacje, zużycie prądu przez korzystanie z kotła elektrycznego w sezonie grzewczym byłoby nawet cztery razy wyższe w porównaniu do pompy ciepła.

Dom Piotra Żyły ma powierzchnię 150 m2 i został zbudowany z wykorzystaniem technologii szkieletowej. Ciepło jest rozprowadzane poprzez ogrzewanie podłogowe, które jest dostosowane do niskich parametrów ciepłej wody wprowadzanej do instalacji, co przekłada się na minimalne zużycie prądu. W efekcie postawiono na pompę ciepła Panasonic Aquarea o mocy 5 kW. 

Podczas wyboru rozwiązania do nowego domu Piotra Żyły wybrane zostało rozwiązanie ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu cała instalacja znajduje się wewnątrz spiżarni i nie zajmuje dodatkowej powierzchni w budynku - zdradza Stanisław Glodny z firmy Panasonic 

Źródło: Panasonic

Dzięki takiemu rozwiązaniu obecność urządzenia jest prawie niezauważalna w domu. 

Opinia Piotra Żyły 

Skoczek nie kryje swojego zadowolenia. Jego zdaniem wybór pompy ciepła Panasonic Aquarea był strzałem w dziesiątkę. 

Pamiętam, jak się przyjeżdżało dawniej do domu, to trzeba było myśleć o tym, żeby rozpalić w piecu, pilnować, żeby nie wygasło. Teraz jak przyjeżdżam, to mogę chwilę odpocząć, pograć na gitarze, po prostu  robić rzeczy, które lubię. To naprawdę fajne ułatwienie życia - podsumowuje Piotr Żyła.  

Źródło: Panasonic

Pompa ciepła Panasonic Aquarea to urządzenie w pełni bezobsługowe, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Co ciekawe, ogrzewanie elektryczne również posiada ten parametr, jednak w użytkowaniu może być nawet kilkukrotnie droższe. Na dachu domu Piotra zainstalowano też instalację fotowoltaiczną, co dodatkowo obniża rachunki. 

Wygoda wynika również z dostępności przejrzystej aplikacji Smart Cloud. 

Lubię tę aplikację i uważam, że jest to super rozwiązanie. Z każdego miejsca mogę sobie ustawić, jaką temperaturę chce i kiedy chcę. Miałem już okazję pobawić się tą aplikacją i jest naprawdę przyjemna w użytkowaniu - przekonuje Piotr Żyła. 

Piotr dopiero rozpoczyna użytkowanie pompy ciepła, rozpoczyna nie tylko sezon grzewczy, ale też sportowy. Wierzymy, że dzięki wygodnemu systemowi grzewczemu regeneracja i odpoczynek w zaciszu domowym przyniesie mistrzowi wiele pozytywnych emocji i sukcesów na skoczni. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia