Urządzenie zaprojektowane przez naukowców z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii jest w stanie odzyskać wodę z moczu, która może być wykorzystana do uwarzenia piwa. Ideą, która przyświecała naukowcom była chęć znalezienia sposobu na odzyskiwanie zasobów, a nie ich eksploatowanie. Mocz jest bogatym źródłem pierwiastków dlatego stal się głównym bohaterem tego innowacyjnego projektu. Zespół zaczął testować różne sposoby filtrowania składników odżywczych, takich jak potas, azot i fosfor, które następnie można wykorzystać do produkcji nawozów. Ostatecznie naukowcy wykonali urządzenie wykorzystując do tego wyłącznie własne kompetencje i zasoby ludzkie. Pilotażowe urządzenie kosztowało kilka tysięcy euro, a czas budowy trwał około dwóch miesięcy. Ostatecznie urządzenie spełnia swoją role zgodnie z założeniami. Obecnie trwają pracę nad optymalizacją mającą na celu obniżenie kosztów produkcji.

Wsparcie obszarów dotkniętych suszą

Projekt jest próbą zrewolucjonizowania gospodarki odpadami na obszarach wiejskich i w krajach rozwijających się, poprzez dostarczanie wody pitnej, a także może być realnym wsparciem w walce ze skutkami zmian zmianami klimatu takimi jak susza. Zespół z uniwersytetu w Gandawie zrealizował pilotażowy projekt podczas 10-dniowego festiwalu muzycznego w centralnej Gandawie, z hasłem #peeforscience, zapraszając uczestników do udziału w innowacyjnym projekcie. Po odzyskaniu 1000 litrów wody z moczu uczestników imprezy przy użyciu energii słonecznej, naukowcy wykorzystali wodę do warzenia belgijskiego PALE ALE.

Energia słoneczna i wyższy poziom recyclingu

Istnieje wiele innych możliwości oczyszczania ścieków, ale metoda zastosowana w eksperymentalnym urządzeniu wykorzystuje specjalną energooszczędną membranę, która może być wykorzystywana w obszarach bez dostępu do elektryczności. Proces konwersji obejmuje zbieranie moczu w dużym zbiorniku i podgrzewanie go w kotle zasilanym energią słoneczną, następnie mocz przechodzi przez membranę, która rozdziela wodę, potas, azot i fosfor. Docelowo projekt ma być zrealizowany na większą skalę poprzez zainstalowanie urządzenia w miejscach takich jak stadiony sportowe i lotniska. Naukowcy rekomendują zastosowanie tego rozwiązania w krajach rozwijających się, gdzie jest ograniczony jest dostęp do wody pitnej. Beneficjentami mogą być również rolnicy, którzy mogą wykorzystać to urządzenie jako źródło wody jak i nawozów. W tym urządzeniu stworzonym przez naukowców z Belgii energia słoneczna wyniosła recycling na wyższy poziom.

Źródło: natureworldnews.com, ibtimes.com, kcwtoday.co.uk

 

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia