Planowane zmiany w przepisach dotyczących biomasy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W związku ze zmianami w przepisach odnośnie  wykorzystywania biomasy, firmy energetyczne spieszą się z budową elektrowni i elektrociepłowni wykorzystujących to paliwo. 

Dla instalacji spalania biomasy, które powstaną przed 2012 rokiem nie będzie ograniczeń w spalaniu drewna (jest to paliwo tańsze i prostsze w pozyskaniu niż  tzw. biomasa rolna)

Ministerstwo Gospodarki chciałoby najprawdopodoniej wydłużyć ten termin i wycofać się z restrykcyjnych przepisów nakazujących wykorzystywanie upraw i odpadów z rolnictwa.
Nowe przepisy w zakładają także, że elektrownie węglowe będą mogły dalej wykorzystywać biomasę leśną. W nowelizacji znajduje się informacja, że w 2019 r. nawet 30 proc. spalanej przez elektrownie biomasy będzie mogło nadal pochodzić z lasu. W przypadku elektrowni opalanych tylko ekologicznymi paliwami udział biomasy z rolnictwa powinien w 2019 r. wynosić conajmniej 40 proc.

Lista części projektów zakładających budowę instalacji spalania biomasy sporządzona przez Rzeczpospolitą:
- GDF Suez – w planach firmy jest wybudowanie w Połańcu elektrowni o mocy 190 MW, która rocznie spalać będzie 1 mln ton biomasy;
- PGE – budowa trzech instalacji  w Bydgoszczy, Rzeszowie i Szczecinie (koszt to 1 mld zł); paliwem będą głównie oleje roślinne;
- Inewstycja ZE PAK;
- Dalkia – inwestycje w Łodzi i Poznaniu;

źródło: Rzeczpospolita