Planujesz zainwestować w gruntową pompę ciepła? Skorzystaj z Map Potencjału Geotermii Niskotemperaturowej
Jakie są perspektywy montażu gruntowej pompy ciepła na twojej działce? Okazuje się, że możesz to sprawdzić za darmo i bez wychodzenia z domu. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) stworzył dedykowany temu portal. Każdy w ciągu kilku minut może przekonać się jaki potencjał w zakresie wykorzystania ciepła gruntu istnieje w danym miejscu.
Podziel się
Planujesz instalację gruntowej pompy ciepła?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gruntowa pompa ciepła to niskotemperaturowa instalacja geotermalna. Potencjalny inwestor ma do wykorzystania szereg darmowych narzędzi w postaci przeglądarek internetowych udostępnionych przez PIG-PIB. Dzięki ich funkcjonalności już na wstępie planowania inwestycji można pozyskać wiele kluczowych informacji.
– Dla poprawnej pracy gruntowych pomp ciepła należy rozpoznać warunki geologiczne, ponieważ dobrze rozpoznane warunki geologiczne to efektywne zaprojektowanie instalacji gruntowych pomp ciepła. Jednocześnie odwierty to znaczna część kosztów całej instalacji. W tym aspekcie z pomocą przychodzi Państwowy Instytut Geologiczny, który udostępnia bezpłatnie mapy potencjału geotermalnego w formie przeglądarki internetowej – wyjaśnia Marta Szlasa z PIG-PIB.
Na stronach PIG-PIB można odnaleźć całą gamę danych geologicznych, a w zakładce geotermia te dedykowane dla gruntowych pomp ciepła. Czego konkretnie można się z nich dowiedzieć?
Zgodnie z powyższą grafiką, portal ukazuje na tle mapy Polski wykonane już instalacje gruntowych pomp ciepła (czerwone kropki), których dokumentacja jest przechowywana w Narodowym Archiwum Geologicznym w PIG-PIB.
Po zbliżeniu mapy do interesującego nas obszaru można wybrać instalację np. najbliżej działki, na której planujemy montaż gruntowej pompy ciepła. Po kliknięciu w daną instalację otrzymamy informację o jej charakterystyce wraz z danymi na temat wykonanego otworu wiertniczego. Można zapoznać się z profilem geologicznym otworu i wszelkimi informacjami o zainstalowanej pompie ciepła takimi jak: moc, konstrukcja, użyty czynnik roboczy i wiele innych. Zrzut ekranu z analizy przykładowej instalacji znajduje się poniżej.
Jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistego układu zalegania warstw skał i gruntów oraz dokładność informacji o dostępnym potencjale grzewczym, stanowi o efektywnym projekcie pompy ciepła. Dlatego szczególnie ważna dla wielu inwestorów może okazać się dostępność szacunkowych wartości parametrów przewodności cieplnych. Właśnie taka analiza została przeprowadzona przez PIG dla obszaru całej Polski. Dzięki połączeniu informacji zebranych z danych geologicznych do 100 m p.p.t. oraz parametrów przewodności cieplnej z Portu PC wykonano analizę potencjału dolnego źródła w postaci wymiennika ciepła w dostępnym otworze hydrogeologicznym.
Powyżej informacje z portalu dla przykładowej lokalizacji okolic Kielc. Jak widać, dostępne szacunki określają potencjał przewodności cieplnej górotworu do głębokości 100 m p.p.t. na poziomie 3,21 W/m⋅K.
Tym samym każda osoba planująca instalację gruntowej pompy ciepła może w prosty sposób sprawdzić, jaki potencjał jest dostępny dla konkretnej lokalizacji.
Mapa potencjału geotermii niskotemperaturowej
Obecnie mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej są dostępne dla pilotażowych obszarów Warszawy, Wrocławia, Jeleniej Góry i części Karpat. Wystarczy kliknąć na dany obszar, aby otrzymać dostęp do 13 map. W ten sposób można otrzymać mapy efektywnej przewodności termicznej [W/m⋅K], a także poglądowe mapy współczynnika jednostkowej wydajności cieplnej dla 1800 i 2100 godzin pracy pompy ciepła [W/m]. Wszystkie mapy są wykonywane dla przedziałów głębokościowy 40, 70, 100 i 130 m. Dzięki czemu można sprawdzać, jak ze zmianą głębokości zmienia się potencjał termiczny gruntów i skał.
– Dodatkiem do map potencjału geotermii jest mapa możliwości wykonania otworowych wymienników ciepła z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych. To mapa, która pokazuje nam czy w danej lokalizacji są jakieś przeciwwskazania do instalacji gruntowych pomp ciepła. Odczytujemy ją w bardzo prosty sposób. Jeżeli widzimy kolor zielony to znaczy, że takich przeciwwskazań nie ma. Jeżeli kolor jest żółty, to takie przeciwwskazania mogą istnieć, należałoby wykonać indywidualną analizę. Kolor czerwony oznacza, że znaleziono tam ewidentne przeciwwskazania – tłumaczyła w trakcie Forum Pomp Ciepła Marta Szlasa.
Nie jest to oczywiście kryterium wyłączające i należy każdy obszar przeanalizować osobno. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpowiada, by te mapy traktować jako podpowiedź do oszacowania warunków podłoża gruntowo skalnego, pod kątem jego technicznej przydatności do montażu gruntowych pomp ciepła, jak również w celu identyfikacji przeciwwskazań do instalacji systemów GPC.
– Chcielibyśmy, żeby nasze mapy stanowiły istotną pomoc dla podmiotów gospodarczych czy inwestorów indywidualnych wstępnie szacujących efektywność gruntowych pomp ciepła*. Także jako pomoc dla organów administracji geologicznej w podejmowaniu decyzji co do projektów robót, a także dla władz samorządowych w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju OZE czy planów ograniczenia niskiej emisji – zaznacza ekspertka.
Dostępność takich portali z pewnością przyczyni się do ułatwienia implementacji zielonych strategii. Odbywa się to ze szczególną korzyścią dla szerokiego spektrum podmiotów, które uzyskują podstawową wiedzę o potencjale instalacji gruntowej pompy ciepła w danej lokalizacji.
Źródło: Forum Pomp Ciepła – PIG-PIB
* wyniki prac PIG-PIB przedstawione w postaci map i warstw informacyjnych potencjału geotermii niskotemperaturowej są rezultatem obliczeń geostatystycznych i z założenia stanowią wyłącznie przybliżony obraz warunków rzeczywistych i co za tym idzie nie zastępują one szczegółowej, lokalnej analizy prowadzonej dla rozpatrywanej inwestycji (lokalizacji) na etapie projektowania robót geologicznych i instalacji gruntowych pomp ciepła. Przed wykorzystaniem danych należy zapoznać się z zasadami ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego będących w posiadaniu Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.