Polska energetyka w expose premiera

Podczas expose, premier Mateusz Morawiecki podkreślił brak zgody na dyskryminację Polski. Mamy zgodę Komisji Europejskiej na ewolucyjne odchodzenie od węgla wraz z wygasaniem działalności kopalni.

Nie godzimy się na dyskryminację i nie uwzględnianie naszego punktu wyjścia. Musimy mieć pewne dostawy prądu. Najdroższy jest prąd niedostarczony! To wielki problem dla naszych fabryk, domów i szpitali. Nasza transformacja proklimatyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski – powiedział premier Morawiecki podczas expose

Znaczenie OZE

Z drugiej strony, podczas expose premier podkreślał znaczenie OZE oraz to, że Polski nie stać na to, by nie wspierać odnawialnych źródeł.

Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie źródeł odnawialnych, a teraz nie stać nas na to żeby ich nie rozwijać, także dlatego że może to dać potężny impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas expose

Jak mówił premier, energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm wiatrowych na morzu, elektromobilność a także elektrownie jądrowe, to nie tylko programy energetyczne, ale także gospodarcze. Na takich inwestycjach skorzysta polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej czy też polskie porty morskie.

Chcemy Polski wielkich projektów infrastrukturalnych, które uczynią z naszego kraju jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy – powiedział premier Morawiecki

Zbliża się Barbórka

Święto górników jest coraz bliżej, a co za tym idzie? Uroczystości.Wicepremier, a zarazem minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin wziął udział w uroczystości barbórkowej w KWK Piast-Ziemowit w Lędzinach.

Chcę wyraźnie powiedzieć, że rząd nie zmienia swojej polityki wobec górników i górnictwa. Wykorzystanie węgla i opieranie się na tym bogactwie nie stoi w sprzeczności z działaniami na rzecz ochrony klimatu. Pomogą nam w tym – nowe technologie. – powiedział Jacek Sasin

Minister określił także główne zadania dla górnictwa w najbliższych latach, wymieniając poprawę efektywności, finansowanie inwestycji, obniżanie kosztów, dostosowanie produkowanego węgla do potrzeb rynku oraz stabilizacja sprzedaży. Temu mają służyć inwestycje w tym roku i przyszłym.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas Akademii Barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej S. A. w Katowicach powiedział, że Śląsk od lat był rdzeniem polskiego potencjału przemysłowego i chce by nim pozostał. Transformacja, która się dokonuje, musi uwzględniać ten potencjał.

Perspektywy transformacji energetycznej Polski, zależą jak widać od grupy z którą się rozmawia. Wiadomym jest, że od węgla nie da się odejść z dnia na dzień, jednak podtrzymywanie przekonania o węglowym rdzeniu Polski jest co najmniej nieadekwatne do innych założeń.

Redakcja GLOBEnergia