Aktualności Aktualności

Platforma Sunroof dotarła do Europy! Działa już w Niemczech!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

google sunroof

Sunroof to aplikacja do projektowania instalacji PV oraz do oceniania potencjału dachu na bazie Google Maps.

Platforma Sunroof uruchomiona została w sierpniu 2015 roku w Stanach Zjednoczonych.  Od stycznia 2016 roku mogą z niej korzystać już wszystkie stany. Teraz, aplikacja pomoże również europejskim inwestorom.

Niemiecki dostawca energii Eon i internetowy gigant Google nawiązali współpracę, pomagając niemieckim właścicielom domów w ocenie potencjału słonecznego swoich dachów. Obie firmy rozpoczęły reklamę platformy "Sunroof" w Niemczech. Platforma, oparta na technologii komputerowej Google, a także jej aplikacji Google Earth i Google Maps, była wcześniej dostępna tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Na dzień dzisiejszy platforma obejmuje jeszcze około siedem milionów budynków w największych centrach demograficznych Niemiec, takich jak Berlin, Monachium, Nadrenia-Westfalia i Zagłębie Ruhry. Obie firmy planują rozszerzyć zasięg platformy na resztę kraju.

Oprogramowanie do niemieckiej wersji Sunroof dostarczy Tetraeder, który również wszedł w partnerstwo z koncernem Google. Początkowo platforma Sunroof będzie działać wyłącznie na stronie internetowej Eon-EON, gdzie Eon będzie oferował również swoje produkty fotowoltaiczne i systemy magazynowania energii.

Wizualizacja potencjału energii słonecznej na kompleksie Google w Mountain View, CA.(Źródło: Blog.Google )

Jak działa Sunroof?

 „Project Sunroof” poprzez wpisanie adresu, kombinację mapowania danych Google i danych promieniowania słonecznego oblicza, jakie są warunki słoneczne w danej lokalizacji, na danym dachu. Co więcej, aplikacja generuje model 3D dachu i pokazuje, jak wiele godzin słonecznych otrzymuje dana powierzchnia dachu rocznie, aby potem podać szacunkowo ile można zyskać.

Do tych obliczeń brane są pod uwagę:
– orientacja dachu
– cienie od drzew i innych elementów
– miejscowe warunki pogodowe

Dodatkowo, użytkownik może wprowadzić średnią wartość rachunków za energię elektryczną, aby jeszcze lepiej dostosować obliczenia potencjalnych oszczędności.

Efekty działania aplikacji w Stanach Zjednoczonych napawają optymizmem! Według wstępnych ocen, jakie umożliwia aplikacja, prawie 80% domów w Stanach Zjednoczonych, ma warunki do lokalizacji na nich instalacji fotowoltaicznej. Wynik jest zatem obiecujący! Dla przykładu w Houston produkcja energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych może wynosić aż 18,940 GWh rocznie, Los Angeles około 15 GWh i Phoenix 12 GWh. Dla budynków zlokalizowanych w Nowym Jorku potencjał oceniono na 9 GWh.

Warto wiedzieć, że platforma Sunroof, została ogłoszona jednym z 13 zwycięzców „Momentum for Change” Organizacji Narodów Zjednoczonych w kategorii zmian klimatycznych.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty analiz za pomocą Sunroof w Europie!

Źródło: pv-magazine