Płot fotowoltaiczny dla rolników? Sprawdź czym jest pionowa agrofotowoltaika!
Agrofotowoltaika to cały czas rozwijający się odłam branży fotowoltaicznej. Zapotrzebowanie na produkty fotowoltaiczne dla producentów rolnych stale rośnie. Właśnie w ten segment rynku idealnie wpisuje się pionowa konstrukcja PV – WS-A10P od firmy Corab. Szczegóły poniżej.
Podziel się
Nowe potrzeby rolników
Producenci rolni idący z duchem czasu dostrzegają potrzebę większej niezależności energetycznej. To dzięki odpowiednim inwestycjom są w stanie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne swoich gospodarstw przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów poboru energii elektrycznej. W to zapotrzebowanie idealnie wpisuje się agrofotowoltaika.
Płoty agrofotowoltaiczne czyli moduły fotowoltaiczne montowane pionowe niosą wielki potencjał. Zajmują niewielką powierzchnię upraw, brud osiada na nich w mniejszym stopniu, a śnieg w ogóle. Moduły zorientowane są wschód-zachód, co pozwala na produkcję prądu rano i wieczorem, co jest przeciwne do profilu typowej prosumenckiej fotowoltaiki. Tym samym produkcja prądu odbywa się wtedy, gdy jest największe zapotrzebowanie i jego najwyższe ceny. Oprócz tego, przy pionowym posadowieniu modułów mamy do czynienia z niższą temperaturą, co przekłada się na większą produkcję.
– Widząc te wszystkie zalety postanowiliśmy rozwijać dalej ten kierunek i stworzyliśmy nowy płot fotowoltaiczny WS-A10P. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla rolników. Płoty wpływają bardzo pozytywnie na uprawy, zmniejszają erozję, nie zaburzają bilansu wodnego. Są korzystne dla rolnictwa, a my możemy je dopasować do potrzeb producenta. Rozstawienie płotu można dostosować do nawet największych hederów, co oczywiście wpłynie na generację prądu, ale nie zaburzy produkcji rolniczej – mówiła w czasie GLOBPREMIER Barbara Michałowska z firmy Corab.
Konstrukcja PV – WS-A10P od Corab jest dostępna na rynku od lutego br. System został zaprojektowany tak, że dodatkowa instalacja fotowoltaiczna nie koliduje z dotychczasowym przeznaczeniem ziemi. Panele zajmują jedynie ok. 1% przeznaczonej do ich montażu powierzchni pola. Przestrzenie te pozwalają na zastosowanie konwencjonalnych maszyn rolniczych, co gwarantuje efektywne zarządzanie pracą w terenie, np. mechaniczne koszenie łąk przy użyciu ciągnika
Co zyskuje inwestor?
Panele fotowoltaiczne zamontowane na tej konstrukcji mogą znajdować się również na gruntach przeznaczonych np. pod wypas bydła lub drobiu. Tym samym gospodarstwo zyskuje dodatkowe źródło czystej energii, bez konieczności przeznaczania hektarów gruntów na farmy fotowoltaiczne. Płot fotowoltaiczny zajmuje niewielką powierzchnię i wymaga minimum uwagi w kwestiach czyszczenia. Brud i osady po prostu spływają grawitacyjnie w dół. Tym samym inwestycja w ten rodzaj fotowoltaiki pozwala na zaoszczędzenie czasu, względem jej innych rodzajów.
Przed rolnikami pojawia się również nowa forma zarobku z dostępnego gruntu – sprzedaż energii elektrycznej. Montaż systemu w orientacji wschód-zachód pozwala na generowanie prądu w chwili największego popytu na energię. W połączeniu z wejściem taryf dynamicznych, inwestycja w pionową fotowoltaikę może okazać się dobrze trafionym biznesem. Poza tym aspektem, taka konstrukcja fotowoltaiczna zwiększa autokonsumpcję. Gospodarstwa rolne są wysoce energochłonne, dlatego każda porcja dodatkowej darmowej energii ma znaczenie.
Źródło: GLOBPREMIERY