Paris navigating Gym będzie 20-metrowym statkiem zdolnym pomieścić do 45 osónb. Projekt opracowany został we współpracy z wiodącym producentem sprzętu do ćwiczeń Technogym, architektoniczną grupą non-profit Terre ONE i instytutem rewitalizacji miast URBEM. Obszar fitness wyposażony będzie w specjalne urządzenia firmy Technogym – ARTIS machines – które zdolne są do gromadzenia energii oddawanej podczas ćwiczeń, a następnie przekazania jej do ponownego wykorzystania na cele użyteczne.

Paris Navigating Gym

Wizualizacja wnętrza pływającej siłowni, źródło: Carlo Ratti Associati

Odbywając treningi na rowerach i tzw. orbitrekach, goście będą przyczyniać się do napędzania łodzi, które będzie pokonywać trasę wzdłuż brzegów rzeki, zapewniając dostęp wszystkim zainteresowanym mieszkańcom. Paris Navigating Gym to projekt, którego celem jest m.in. zbadanie potencjału gromadzenia ludzkiej energii, ale i dostarczenie nowych doświadczeń w miejskiej przestrzeni i dalszy rozwój miejskiej infrastruktury komunikacyjnej. Pływająca siłowni pozwoli korzystać z rzeki przez okrągły rok.

 

Bieżnia Artis

Bieżnia Artis, źródło: TechnoGym

Statek wyposażony będzie w ekrany pozwalające na poszerzenie rzeczywistości. Poinformują one ćwiczących o ilości energii, która została przez nich wygenerowana, jaki i o warunkach środowiskowych Sekwany, które będą śledzone w czasie rzeczywistym. W sezonie zimowym siłownia przykryta będzie szkłem, otwarta latem, co zapewni niezwykły widok miejskiej panoramy przez 12 miesięcy w roku. Wieczorami statek będzie mógł posłużyć również jako przestrzeń do organizacji imprez i uroczystości.

Opracowano na podstawie: Carlo Ratti Associati

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia