Pływający radar do wykrywania ptaków i nietoperzy zapobiegnie kolizjom z łopatami morskich turbin wiatrowych
Jak sprawić, aby ptaki i nietoperze nie ginęły pod łopatami turbin wiatrowych? Jest na to sposób!
Podziel się
Firma Robin Radar z siedzibą w Hadze proponuje rozwiązanie dla deweloperów farm wiatrowych. Jest to jedyny w swoim rodzaju innowacyjny pływający radar, który eliminuje ryzyko kolizji między ptakami a łopatami turbin wiatrowych na morzu. W jaki sposób działa? Gdzie zastosowano innowacyjny radar?
Planowana farma wiatrowa offshore Ecowende, która będzie położona około 53 km od holenderskiego wybrzeża, ma duże szanse na to, aby być najbardziej ekologiczną elektrownią na morzu w historii. Inwestorzy chcą dołożyć do tego wszelkich starań, aby wszelkie latające stworzenia nie były zagrożone śmiercią podczas przelatywania w okolicach łopat turbin wiatrowych. Dzięki radarowi od firmy Robin Radar turbiny będą mogły automatycznie zwolnić lub zostać zatrzymane, gdy w pobliżu zostaną wykryte duże stada ptaków. Właściciel farmy wiatrowej zlecił firmie Robin Radar Systems dostawę kompleksowego systemu ostrzegawczego, który obejmuje radar, kamery, czujniki oraz oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. System ten zostanie wdrożony na Morzu Północnym, które znane jest z bardzo dobrych warunków wietrznych.
Pływająca platforma z systemem monitorowania ptaków i nietoperzy ma zostać uruchomiona już pod koniec 2024 roku. Od tego momentu będzie zbierać i udostępniać dane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz monitorować wszystkie ptaki na terenie farmy wiatrowej. Według zapowiedzi ma to być pierwszy na świecie pływający system z takim radarem.
Jak to działa?
Trzy radary MAX na turbinach zostaną połączone z kamerami oraz systemem rozpoznawania gatunków AI (od MUSE), dostarczonym przez DHI, lidera technologii w obszarze obsługi kamer. Dzięki temu MAX może klasyfikować ptaki według wielkości, a integracja z rozwiązaniem MUSE umożliwia automatyczne gromadzenie jeszcze większej ilości informacji, w tym rzeczywiste dane dotyczące obserwowanych gatunków ptaków. System MUSE zapewnia częste obserwacje wysokiej jakości bez potrzeby logistycznych ograniczeń i ryzyka związanego z dostępem człowieka do turbin morskich i podstacji.
Te trzy firmy łączą swoje zaawansowane systemy detekcji i zbierania danych, w tym systemy radarowe firmy Robin Radar dla ptaków i nietoperzy, kamery firmy DHI, a także rozwiązanie MUSE oparte na sztucznej inteligencji do integracji czujników i rozpoznawania gatunków. Wszystkie te technologie zostaną zintegrowane z pływającą platformą FLORA 1 hiszpańskiej firmy MIDO, która generuje energię z fal morskich potrzebną do zasilania tych systemów.
Nauka w służbie naturze
Badania przeprowadzone w Portugalii wykazały, że skutecznym sposobem zapobiegania śmierciom ptaków jest zastosowanie wyłączania turbin wspomaganego radarowym systemem detekcji. Przez pięć kolejnych jesieni praktycznie nie odnotowano żadnych przypadków zgonów ptaków, a okresy przestojów w działaniu turbin wynosiły od 0,2% do 1,2% rocznej aktywności farm wiatrowych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) podkreśla, że połączenie systemów wykrywania kamery i radaru, wsparte automatyczną analizą obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji, może znacznie zmniejszyć liczbę ofiar ptaków i nietoperzy na farmach wiatrowych na morzu.
Źródło: Robin Radar, Renewable Energy Magazine, Ocean Science Technology.