Aktualności Aktualności

Po 2019 r. każdy model Volvo z silnikiem elektrycznym

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

volvo, electric

Volvo Cars ogłosił, że każdy model, który zostanie uruchomiony od 2019 roku, będzie miał silnik elektryczny. Ten krok oznacza historyczne zakończenie ery samochodów, które mają tylko silnik spalinowy. Tym sposobem Volvo byłby pierwszym dużym producentem samochodów który zrobi ten duży… milowy krok branży  motoryzacyjnej.

Od roku 2019 ten szwedzki producent nie wprowadzi pojedynczego modelu zasilanego wyłącznie silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Oznacza to, że w przyszłości nie będzie samochodów tej marki bez silnika elektrycznego. Nowe modele nie będą tylko i wyłącznie czystymi elektrykami. Będą to również pojazdy hybrydowe.

volvo, oferta, samochód elektryczny

„Jest to historyczny moment w dziejach motoryzacji i rozwoju samochodów, w których teraz poza silnikiem spalinowym powszechna stanie się obecność napędu elektrycznego. Taki ruch pokazuje, że marka Volvo patrzy w przyszłość i widzi, że elektryfikacja obok samochodów autonomicznych staje się centrum zainteresowania całego sektora automotive.” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Volvo zapowiada 5 nowych modeli

W planach producenta jest uruchomienie w latach 2019-2021 pięciu, w pełni elektrycznych modeli  samochodów. Trzy z planowanych pięciu modeli to będą modele Volvo, a dwa pozostałe to będą samochody z napędem elektrycznym o wysokiej wydajności, produkowane przez firmę Polestar. Gama dostępnych pojazdów, będzie jedną z najszerszych wśród wszystkich producentów samochodów elektrycznych.

volvo, samochód elektryczny

Te pięć modeli będzie uzupełnione o gamę pojazdów hybrydowych, wyposażonych w silniki benzynowe i olejowe.

volvo, samochód hybrydowy

Najważniejszy dla nas jest klient – powiedział Håkan Samuelsson, President i Chief Executive. Klienci coraz częściej wymagają samochodów elektrycznych, a my chcemy na te wymagania, zarówno obecne jak i przyszłe, odpowiedzieć.

Samuelsson, prezes i dyrektor generalny Volvo potwierdza, że to oświadczenie oznacza koniec pojazdów z silnikami spalinowymi. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie będzie takich pojazdów. Te, które Volvo produkuje i oferuje klientom obecnie, a które posiadają silnik spalinowy czy Diesla będą oferowane nadal, a ich wersje hybrydowe będą opcjonalne. Volvo Cars dodaje również, że planuje sprzedać do roku 2025 łącznie około milion pojazdów elektrycznych. Droga, którą obrał ten szwedzki producent z pewnością pomoże wypełnić to zobowiązanie.

Tym posunięciem producent zobowiązuje się również do tego, by transport jak najmniej ingerował w środowisko naturalne. Koncentruje się na redukcji emisji dwutlenku węgla zarówno w eksploatacji swoich produktów, jak i w ich produkcji. Chodzi o doprowadzenie do 2025 roku procesów produkcji do neutralności względem oddziaływania na środowisko.

Źródło: Volvo

Źródło grafik: Volvo