Po co dachówki skoro jest fotowoltaika? Słoneczny dach z Estonii

Zdecydowana większość mikroinstalacji ma pod sobą zwykły dach odporny na warunki atmosferyczne. W pewien sposób jest to marnowanie materiałów budowlanych, które mogłyby zostać wykorzystane w innym miejscu. Takie podejście jest prezentowane przez estoński startup Solarstone, który proponuje rozwiązania z zakresu integracji dachu z fotowoltaiką (BIPV).

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Estoński startup zajmujący się fotowoltaicznymi dachami pozyskał 10 milionów euro na rozwój technologii elementów fotowoltaicznej zintegrowanych w dachami. Dzięki tym środkom możliwe będzie rozszerzenie działalności firmy poza Europę. Misją Solarstone jest uczynienie BIPV powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Już teraz firma może pochwalić wybudowaniem 700 dachów fotowoltaicznych w 8 krajach. 

Rozwój BIPV

Według Silvera Aednika, dyrektora generalnego Solarstone, schematy zarządzania energią przechodzą gruntowną zmianę. Moce wytwarzane przez prosumentów równoważą niedociągnięcia scentralizowanego wytwarzania energii.

“Rychłe wdrożenie nowoczesnej technologii satelitarnej i wszechstronnej platformy ekosystemowej zapewnia proste narzędzia do projektowania i dostarczania najbardziej odpowiedniej zintegrowanej elektrowni słonecznej dla wszystkich graczy na rynku.” – twierdzi Aednik.

Wspomniane zmiany zarządzania energią przekładają się na rozwiązania proponowane przez firmę. Czy zaproponowany przez firmę sposób zintegrowania fotowoltaiki z dachami może zadowolić przyszłych inwestorów?

Parametry zintegrowanej fotowoltaiki

Moduły od Solarstone są montowane bezpośrednio do drewnianych łat. Bazują one na ogniwach monokrystalicznych i są produkowane z wysokiej jakości komponentów. Sprawność konwersji promieniowania słonecznego oscyluje między 19-19,5%. 

Sprawdzono jakość wykonania i wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowe: przeprowadzono testy gradowe z kulkami lodu wystrzelonymi z prędkością 130 km/h, upuszczono panel z wysokości 1,5 m i obciążono go 250 kg/m2 (imitując skrajne warunki śniegowe). Wszystkie testy modułów zakończyły się pomyślnie.

Firma ma również na celu zapewnienie designerskiego wyglądu dachu, dbając o walory estetyczne wykonania instalacji. Co proponuje startup?

Pełny dach słoneczny

Moduły fotowoltaiczne można skutecznie wykorzystać do budowy pełnego dachu PV, zarówno w przypadku renowacji, jak i nowego projektu budowlanego. 

“W naszym pełnym dachu słonecznym używamy paneli słonecznych najlepszych światowych producentów. Dodajemy zastrzeżoną i opatentowaną technologię aluminiową, zwaną ramą Click-On, która zamienia konwencjonalny panel słoneczny w odporny na warunki atmosferyczne materiał dachowy. Rezultatem jest estetyczny dach fotowoltaiczny dwa w jednym” – powiedział Silver Aednik.

Moduły o standardowej mocy ponad 350 Wp są wyposażone w opatentowaną przez Solarstone ramę, która zmienia zwykłe panele PV w odporny na warunki pogodowe system dachowy. 

Moduły nieaktywne można stosować na obwodzie lub w miejscach trwale zacienionych. Aktywne i nieaktywne moduły naturalnie komponują się z ogólną koncepcją nowoczesnego dachu solarnego.

Przykład instalacji. Źródło: Solarstone.
Przykład instalacji.
Źródło: Solarstone.

Dachówka fotowoltaiczna - jeden moduł zamiast 6 dachówek

Moduły Solarstone można zintegrować z istniejącym już dachem, a konkretnie z dachówką betonową, jak i ceramiczną. Dostępne są obecnie dwa rodzaje modułów.

Pierwszą z dwóch płyt, Solarstone 90 W, ma wymiary 1530 mm x 395 mm x 31 mm i waży 7 kg. Sprawność konwersji energii wynosi 19,5%, napięciem obwodu otwartego 11,22 V i prąd zwarciowy 9,58 A.

Płytka o mocy 90 Wp. Źródło: Solarstone.
Płytka o mocy 90 Wp.
Źródło: Solarstone.

Drugą propozycją w ofercie jest większa Solarstone 108 Wp. Jej wymiary to 1824 mm x 389 mm x 22 mm. Waży 8 kg. Charakteryzuje się sprawnością na poziomie 19%, napięciem obwodu otwartego 12,9 V i prądem zwarciowym 8,39 A.

Płytka o mocy 108 Wp. Źródło: Solarstone.
Płytka o mocy 108 Wp.
Źródło: Solarstone.

Można je dopasować do szerokiego wyboru dachówek dostępnych na rynku. Listę producentów, których dachówki są kompatybilne z modułami, startup przedstawia na swojej stronie. Sześć dachówek zastępuje się jednym modułem, co zapewnia łatwość instalacji. 

Dachówka fotowoltaiczna z bliska. Źródło: Solarstone.
Dachówka fotowoltaiczna z bliska.
Źródło: Solarstone.

Czy rozwiązania BIPV się opłacają?

Rozwiązania BIPV nie są jednak wolne od wad. Część ograniczeń jest identyczna z tymi, które dotyczą tradycyjnych systemów PV. Do tych ograniczeń należą m.in. kąt nachylenia dachu i orientacja dachu względem stron świata. Montaż dachówki fotowoltaicznej na dachu z połaciami skierowanymi na północ i południe będzie uzasadniony tylko po jednej stronie. Na drugiej części będzie musiało znajdować się inne pokrycie dachu (np. zwykła dachówka, blacha). Decydując się na montaż dachówek BIPV należy wziąć pod uwagę, że na ten moment liczba producentów i firm montażowych zajmujących się tą technologią jest niewielka.

Dachówka PV - montaż i serwis

Dachówka od Solarstone jest dystrybuowana w Polsce przez tylko jedną firmę. W związku z tym w przypadku awarii, lub konieczności serwisu jesteśmy zależni od jednej firmy. Problemy mogą wystąpić już na etapie montażu, ze względu na znacznie ograniczoną liczbę monterów szkolonych w zakresie rozwiązań BIPV. Technologia dachówki PV jest także rozwiązaniem skierowanym w większym stopniu do osób budujących dom od podstaw, a nie do modernizowanych budynków. Bolączką dachu słonecznego jest także jego wydajność. Z 1 m2 konwencjonalnej fotowoltaiki można uzyskać ponad 200 Wp, kiedy dachy słoneczne mają około 100 Wp. Technologia estońskiego Solarstone zapewnia około 150 Wp na 1 m2. Jest to dobry prognostyk pokazujący, że dachy fotowoltaiczne są ciągle w fazie rozwoju i w przyszłości będą mogły zbliżyć się do tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach.

Źródło: Solarstone.

Zobacz również