Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną głównie w okresie od kwietnia do września. W tych miesiącach może być produkowane nawet do 70% energii. Przyjmuje się, że w polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1 000 kWh z każdego zainstalowanego kW mocy. Ta produkcja zależy jednak między innymi od jakości komponentów, wykonania instalacji oraz oczywiście od pogody.

Jaka pogoda była wiosną 2021? Pytamy Tomasza Zubilewicza – pogodnego prezentera!

Tej wiosny mieliśmy zdecydowanie mniej Słońca aniżeli rok temu, a to wynikało z tego, że mieliśmy po prostu więcej chmur. Ich powodem było wilgotne powietrze, które spływało do Polski oraz układy niskiego ciśnienia. Te dwa czynniki spowodowały, że nad Polską było więcej chmur, które stanowiły zaporę dla promieni słonecznych. Na naszą niekorzyść zadziałało również to, że bardzo często te niże ustawiały się na północny wschód albo na wschód od Polski. Niże ustawione właśnie w tej części Europy ściągają wtedy do Polski zimne masy powietrza znad Skandynawii i znad bieguna. Chmury pchane północnym wiatrem przynoszą na terenach Pojezierzy opady deszczu, w górach pada śnieg. Jeszcze w pierwszych dniach czerwca na Kasprowym Wierchu leżało ponad pół metra śniegu. To dlatego nie lubimy północnego wiatru , który często obniża temperaturę odczuwalną. Gdyby te marcowe i kwietniowe niże znajdowały się na zachód od Polski, również byłoby pochmurno, ale napływałyby ciepłe masy powietrza znad Atlantyku.

Podsumowując: w tym sezonie wiosennym niże bardzo często ustawiały się na północny wschód od Polski, i to decydowało o tym, że mieliśmy zimną i mniej słoneczną wiosnę. – komentuje Tomasz Zubilewicz – pogodny prezenter

Jakiej pogody możemy się spodziewać w ciągu najbliższego miesiąca?

Nawet teraz, w pierwszych dniach czerwca, wciąż mamy jeszcze bardzo dużo wilgoci w powietrzu i nadal mówimy o niżach. Plus jest taki, że teraz, w czerwcu Słońce jest zdecydowanie wyżej nad horyzontem niż w marcu, czy kwietniu, więc ma taką “moc” rozpędzania wilgoci w powietrzu. Dodatkowo dzień jest dłuższy od nocy, a słońce jest nad horyzontem kilkanaście godzin. To również decyduje o tym, że większe ilości energii słonecznej docierają do Ziemi. – komentuje Tomasz Zubilewicz – pogodny prezenter

Przyjrzyjmy się, jak bardzo może się różnić produkcja energii z tej samej instalacji fotowoltaicznej dla tego samego miesiąca w zależności od warunków pogodowych. Uzysk energii porównamy dla kwietnia, gdyż kwiecień 2020 był zdecydowanie rekordowy pod względem produkcji z PV.

Obserwowana instalacja

Cały czas obserwujemy prosumencką instalację fotowoltaiczną o mocy 9,86 kWp zlokalizowaną w podkrakowskiej miejscowości znajdującej się na południowy wschód od Krakowa. Jest to mikroinstalacja PV, która została przyłączona do sieci pod koniec 2019 roku. Przyjrzyjmy się jej parametrom:

– Instalacja o mocy 9,86 kWp
– Instalacja podłączona do sieci w grudniu 2019 roku
– Moduły monokrystaliczne MWT o mocy 340 Wp
– Kierunek – południe
– Konstrukcja wsporcza do dachówki ceramicznej
– Dom jednorodzinny, piętrowy z dachem dwuspadowym
– Montaż: Solgen

Instalacja fotowoltaiczna wykonana na dachu inwestora (fot. Globenergia)

Ta instalacja pokrywa zapotrzebowanie zarówno na cele gospodarstwa domowego jak i pompy ciepła.

Kwiecień był najlepszym miesiącem w kontekście produkcji energii w całym 2020 roku. Analizowana instalacja wyprodukowała wtedy aż 1577,32 kWh energii elektrycznej. Dla porównania, w lipcu 2020 wyprodukowała ona 1400 kWh, a w sierpniu 2020 roku 1375 kWh. Średnia produkcja dzienna w kwietniu wynosiła 52,58 kWh. Najwięcej w ciągu dnia zostało wyprodukowane 64,89 kWh, a najmniej 32,08 kWh.

Produkcja energii z instalacji PV o mocy 10 kW w kwietniu 2020, źródło: własne

Kwiecień 2020

Maksymalna produkcja dzienna [kWh]

65

Minimalna produkcja dzienna [kWh]

32

Średnia produkcja dzienna [kWh]

53

Łączna produkcja w ciągu miesiąca [kWh]

1577

 

Kwiecień 2021 przedstawia się już zdecydowanie gorzej. Nie ma co się dziwić, mieliśmy do czynienia z najzimniejszą wiosną od 40 lat. Analizowana instalacja w kwietniu 2021 roku wyprodukowała 1003 kWh energii elektrycznej. Średnia produkcja dzienna w kwietniu 2021 wynosiła 33 kWh, czyli zmalała o 22 kWh – o 37%. Najwięcej w ciągu dnia zostało wyprodukowane 64 kWh, a najmniej 7 kWh.

Produkcja energii z instalacji PV o mocy 10 kW w kwietniu 2021, źródło: własne

Kwiecień 2021

Maksymalna produkcja dzienna [kWh]

64

Minimalna produkcja dzienna [kWh]

7

Średnia produkcja dzienna [kWh]

33

Łączna produkcja w ciągu miesiąca [kWh]

1003

 

Łączna produkcja energii w kwietniu 2021 roku była aż o 574 kWh mniejsza niż w kwietniu 2020 roku! Przekładając to na procenty, obserwowana przez nas instalacja prosumencka w kwietniu 2021 wyprodukowała o 36% mniej energii niż w kwietniu 2020 roku.

Szczyty produkcyjne jeszcze przed nami!

Na szczęście w obecnie funkcjonującym systemie opustów, energię bilansuje się w ciągu całego roku. To oznacza, że wciąż jest jeszcze szansa, by prosument wyprodukował tyle energii, aby pokryć zapotrzebowanie na cele bytowe i pompę ciepła do końca 2021 roku.

Myślę, że najzimniejszy, wiosenny czas mamy już za sobą. Prognozy długoterminowe mówią, że po 20-stym czerwca Słońce będzie nam zdecydowanie częściej towarzyszyć. Ja mogę się pochwalić, że w mojej instalacji fotowoltaicznej, dzień – 6. czerwca przyniósł najwięcej zielonej energii od początku roku. Należy przypuszczać, że teraz, kiedy słońce jest już wysoko i przyjdą miesiące wakacyjne, to uzyski z instalacji fotowoltaicznej będą zdecydowanie lepsze niż te z kwietnia. A prognozy pogody długoterminowe mówią o wyżowej pogodzie w lipcu. Wyże oznaczają suchą pogodę z niewielką ilością chmur. Ucieszą się wypoczywający na plażach, na naszych dachach powstanie dużo „zielonej energii” – komentuje Tomasz Zubilewicz – pogodny prezenter

Miejmy nadzieję, że szczyty produkcyjne jeszcze przed nami!

Redakcja GLOBEnergia