Podlasie Solar Park – największa inwestycja solarna w Polsce

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podlasie Solar Park jest obecnie największą inwestycją w fotowoltaikę na terenie Polski. 

 
Inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa podlaskiego – miejscowości, wchodzące w skład inwestycji to Lipsk, Jedwabne, Kolno i Zagroby Zakrzewo. 
 
Cały projekt zakłada budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5 MW i będzie zajmował powierzchnię blisko 10 ha. Trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 MW zostały uruchomione w roku 2014, włączając instalację w Kolnie, będącą największą instalację fotowoltaiczną w Polsce o mocy 1,8 MW. 
 
Pod koniec 2014 roku firma zakończyła budowę elektrowni w Lipsku, będącej jedną z sześciu wchodzących w skład kompleksu. Elektrownia ma moc 0,3 MW. Panele do niej dostarczyła firma Renesola a inwertery Refusol. System składa się z 1120 paneli PV. 
 
Na początku tego roku,  do użytku zostały oddane dwie kolejne instalacje fotowoltaiczne - elektrownia Kolno II o mocy 1,84 MWp oraz Jedwabno (moc 0,71 MWp). 
 
Inwestycja Podlasie Solar Park jest częściowo finansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
 
PORADNIK INWESTORA PV  - GLOBEnergia 1/2015