Kontrakt VPPA

Międzynarodowy koncern chemiczny Air Products zdecydował się na kontrakt VPPA w celu realizacji polityki zrównoważonego rozwoju oraz planów redukcji emisji CO2 (kg CO₂/MM BTU) o 30 proc. do 2030 r. (w porównaniu do 2015 r.). Nie podano jednak szczegółów porozumienia. Właścicielem elektrowni jest Green Investment Group (GIG), należący do Macquarie Group. W lutym br. informowaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl, że inwestor nabył kolejną elektrownię wiatrową w Polsce. Jest nią instalacja lądowa Ścieki o mocy 22 MW. Instalacja znajduje się w centralnej Polsce, ok. 1 km od miejscowości Ścieki oraz 75 km od Warszawy. Na projekt składa się 11 turbin wiatrowych Vestas V90 2 MW. Farma funkcjonuje od 8 lat (budowę zakończono w 2012 r.). Projekt wiatrowy pomaga uniknąć średnio 39 kt CO2 emisji gazów cieplarnianych w skali roku. Warto dodać, że GIG sygnował umowy PPA już z 18 przedsiębiorstwami. Kontrakty obejmują łącznie 3 GW mocy zainstalowanej w OZE na ośmiu rynkach.

Przemysł sięga po PPA

Nie jest to pierwszy kontrakt VPPA w Polsce. Na początku marca br. polski oddział grupy ACCIONA podpisała pięcioletnią umowę (VPPA) na zakup energii (VPPA ) z producentem samochodów Brembo, który chce częściowo zrekompensować potrzeby energetyczne swoich zakładów produkcyjnych w Polsce. Farma wiatrowa Krobia I położona w Wielkopolsce będzie dostarczać do sieci 100 tys. MWh zielonej energii w skali roku.

Kontrakty na zakup energii elektrycznej stają się coraz popularniejsze wśród firm przemysłowych, które liczą nie tylko na realizację celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, ale spełnienie wymagań stawianych emisyjnym firmom przez Unię Europejską. Receptą stawianą przez ekspertów są kontrakty Corporate Power Purchase Agreement (CPPA). Jest to umowa sprzedaży energii elektrycznej zawierana pomiędzy wytwórcą a odbiorcą, z pominięciem spółki obrotu. Na rynku funkcjonują dwa podstawowe modele umów typu CPPA: fizyczny i finansowy. W przypadku fizycznego kontraktu PPA energia jest bezpośrednio przesyłana z instalacji OZE do siedziby przedsiębiorstwa. W przypadku VPPA, czyli wirtualnego kontraktu, nie dochodzi do fizycznej sprzedaży ekologicznej energii (brak fizycznej dostawy), a rozliczenie następuje w środkach pieniężnych. Umowa stanowi przeważnie kontrakt różnicowy.

Rynek PPA rozwija się prężnie w szczególności w Europie. Od 2014 r. rynek ten wzrósł o 8 GW zakontraktowanej mocy w 2019 r. Około 85 proc. umów na zakup energii elektrycznej zostało podpisanych w sektorze energetyki wiatrowej. W dużej mierze umowy były sygnowane w Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ponadto projekty wiatrowe są zwykle większe niż instalacje fotowoltaiczne, dlatego kupujący decydują się na nie ze względu na możliwości zakupu większych wolumenów energii elektrycznej.

Źródło: Air Products

 

Redakcja GLOBEnergia