Podsumujmy 2024 rok w energetyce. Tak wyglądała generacja prądu

Forum Energii po raz kolejny dostarczyło kompleksowego podsumowania generacji energii elektrycznej w Polsce. Sprawdźmy zatem, z którego źródła generowano najwięcej prądu i ile OZE jest w miksie energetycznym.

Podziel się
To był dobry rok?
Konkretne proporcje miksu energetycznego będą się między sobą różnić w zależności od pory roku. Można jednak stwierdzić, że udział OZE w miksie energii elektrycznej to około 30%. I jest to rekordowo wysoka liczba. Co więcej, łączna generacja z węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej wyniosła 57,1% w 2024 r. Tymczasem w 2015 r. było to jeszcze całe 80% udziału.

Źródło: Forum Energii
Na powyższym wykresie przedstawiono miks energetyczny na koniec zeszłego roku. Udział OZE (na poziomie 30%) jest w nim wyższy o 2,3 p.p. niż w 2023 r.
Co ciekawe, jak donosi Forum Energii, dominującym źródłem odnawialnym okazały się farmy wiatrowe, które odpowiadały za 14,7% generacji. Rośnie również rola gazu ziemnego. Jego udział w miksie generacji energii elektrycznej wyniósł 11,6%. O tym, z czego to wynika, wspominamy poniżej.
Jakie są postępy w transformacji systemu?
Warto również odnieść ubiegły rok do lat poprzednich i zobaczyć dynamikę zmian. Poniższy wykres świetnie oddaje istotę zmian, które zaszły na przestrzeni 2024 roku. Największą uwagę zwraca dynamiczny wzrost mocy gazowych, co jest bezpośrednim efektem uruchomienia dwóch nowych bloków gazowych w Gryfinie o łącznej mocy 2 x 683 MW (CCGT). Jednocześnie znacząco zmalała generacja energii z węgla kamiennego — o 6,6 TWh w porównaniu z rokiem 2023. Spadek ten został zrekompensowany przez większe wykorzystanie gazu oraz przede wszystkim, przez rosnącą produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: Forum Energii
Największy przyrost mocy w sektorze OZE odnotowano w fotowoltaice. W 2024 roku zainstalowano 4,1 GW nowych mocy, z czego aż 1,3 GW stanowiły mikroinstalacje prosumenckie. Również energetyka wiatrowa zanotowała wzrost, przybyło około 0,5 GW nowych instalacji, a generacja z wiatru wzrosła o 1,3 TWh w porównaniu do poprzedniego roku.
Źródło: Forum Energii
Polecane
NaszEauto: możliwa korekta programu, czyli krok w dobrą stronę

“Żegnamy 10H”. Ustawa wiatrakowa oficjalnie przyjęta przez rząd
