Instalacja fotowoltaiczna kojarzona jest ze Słońcem – pogodne niebo to gwarancja sukcesu każdego właściciela fotowoltaiki. Teraz do ich grona dołączył Pogodny Prezenter i dziennikarz telewizyjny – Tomasz Zubilewicz. Wybierając komponenty firmy Viessmann zrealizował instalację fotowoltaiczną.

Tomasz Zubilewicz i Piotr Kramer (firma instalacyjna i salon firmowy Viessmann Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne) (Źródło: Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne)

Inwestycja zlokalizowana jest w Pruszkowie k/Warszawy. Usytuowana jest ona na istniejącym budynku mieszkalnym z 2-poziomowym zadaszeniem.

Do montażu paneli fotowoltaicznych wybrano wyższą połać dachu ze spadem w kierunku południowo-zachodnim. Niższa część zadaszenia pomimo dużej powierzchni była zacieniona w godzinach przedpołudniowych co mocno ograniczało możliwość jej wykorzystania. Z uwagi na istniejące już w tylnej części wybranej połaci kolektory słoneczne (do wspomagania podgrzewu c.w.u.), musiano wykorzystać niezajętą przednią część dachu.

Moduły  Viessmann Vitovolt 300 M300 BF (Źródło: Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne)

Kąt nachylenia jest niewielki, jednak nie było możliwości podniesienia płyt, aby nie przysłaniały w trakcie pracy kolektorów słonecznych, ani siebie nawzajem. Układ paneli dobrany był w taki sposób, aby zachować minimalne odległości od krawędzi dachu, co ma szczególne znaczenie w przypadku występowania silnych wiatrów.

Pomimo ograniczonego miejsca udało się z powodzeniem umiejscowić 8szt. paneli fotowoltaicznych. Wybrano produkty firmy Viessmann Vitovolt 300 M300 BF, dzięki czemu uzyskano moc elektrowni na poziomie 2.4kW.

Zabezpieczenia DC i AC oraz inwerter sieciowy SB 2.5-1 VL40 firmy SMA umiejscowiono w pomieszczeniu garażu, gdzie znajdowała już się skrzynka elektryczna na potrzeby m.in. istniejącej pompy ciepła powietrze-woda.

Falownik i system zabezpieczeń (Źródło: Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne)

Montaż instalacji trwał 2 dni robocze. Pierwszego dnia przykręcono do połaci dachu stelaż aluminiowy pod panele fotowoltaiczne. Drugiego zamontowano płyty i podłączono je elektrycznie. Równolegle elektryk zainstalował inwerter sieciowy oraz skrzynki elektryczne z zabezpieczeniami DC i AC.

Montaż instalacji (Źródło: Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne)

Rozruch instalacji nastąpił w godzinach wczesnopopołudniowych, dzięki czemu można było jeszcze sprawdzić działanie instalacji. Dodatkowo zainstalowano Inwestorowi aplikację na smartfona Sunny Portal, dzięki której będzie mógł nadzorować pracę swojej elektrowni słonecznej. Po zakończeniu prób i testów instalacja została wyłączona do czasu odbioru jej przez lokalny zakład energetyczny i wymiany licznika na 2-kierunkowy.

 Instalację zrealizowała firma wykonawcza i salon firmowy Viessmann Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne.

Źródło: Inside Systemy Grzewcze i Sanitarne