Wiele krajów na świecie dokonuje zmian w przemyśle motoryzacyjnym w celu poprawy jego efektywności oraz zwiększenia charakteru ekologicznego. W osiągnięciu tych założeń mają pomóc pojazdy elektryczne, które coraz częściej są zakupywane i wprowadzane do użytku.

Dlaczego warto postawić na pojazdy elektryczne?

W pojazdach elektrycznych najczęściej wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe. Ich zaletą jest m.in. zdolność do odzyskiwania energii w trakcie hamowania. Ilość mocy jaka jest wtedy tracona ma zbliżoną wartość do mocy wykorzystywanej do przyspieszania w tym samym tempie. Na akumulator kierowana jest wtedy energia wytracana z silnika.

Dodatkowym atutem jest możliwość rozpoczęcia lub przerwania ładowania baterii litowo‑jonowych w dowolnym momencie, ponieważ nie posiadają one tzw. „efektu pamięciowego”. Sposób ładowania nie wpływa więc negatywnie na pojemność akumulatora oraz jego żywotność.
Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych jest najefektywniejsze, gdy odbywa się do 85%. Wtedy żywotność ogniwa wydłuża się nawet trzykrotnie, niż gdyby miało miejsce maksymalne ładowanie do 100%. Gęstość skoncentrowanej energii dla baterii litowo-jonowych osiąga jedne z najwyższych wartości w porównaniu z innymi akumulatorami.

Pojazdy elektryczne posiadają również prostą konstrukcję i są tańsze w użytkowaniu. Nie posiadają obiegu olejowego, a ich silniki są chłodzone przez powietrze. Efektywność przemiany energii na ruch w tych pojazdach jest duża. Oprócz tego ich zaletą jest niewątpliwie cicha i ekologiczna praca.

Wpływ pandemii na rynek metali oraz dalsze jego prognozy

Rynek pojazdów elektrycznych w ostatnim czasie coraz bardziej się rozwijał. Chiny i Europa zaczęły koncentrować się na modernizacji transportu, aby stał się bardziej przyjazny środowisku. Dodatkowo nastąpiły ograniczenia w przemyśle górniczym, a powstające inwestycje musiały uwzględniać nowe założenia ekologiczne. Wraz z rozwojem rynku pojazdów elektrycznych zaczął wzrastać popyt na metale wykorzystywane do ich budowy. Nastąpiło zwiększone zapotrzebowanie na takie surowce jak lit, kobalt oraz nikiel. Ich ceny w porównaniu z rokiem 2018 spadły o ponad połowę.

Dalszy rozwój rynku metali zakłóciło jednak pojawienie się pandemii koronawirusa. Popyt na surowce wykorzystywane przy produkcji pojazdów elektrycznych zmalał. Firmy związane ze sprzedażą litu obawiają się wystąpienia znacznego kryzysu na rynku w najbliższym czasie.

W produkcji akumulatorów litowo-jonowych wykorzystuje się również kobalt. Jego głównym producentem jest Demokratyczna Republika Konga. Poza pandemią koronawirusa komplikacje związane z pozyskiwaniem tego surowca wiązały się z problemem dotyczącym praw człowieka, w tym pracy dzieci. Ograniczenia w wydobywaniu kobaltu są związane również z zamknięciem przez Glencore kopalni Mutanda, która zapewniała około 20% światowej produkcji tego surowca w 2018 roku. Chiny biorą pod uwagę wykorzystywanie akumulatorów bezkobaltowych w niektórych pojazdach elektrycznych, co rozwiązałoby problem ewentualnego niedoboru dostaw tego materiału.

Pomimo chwilowego kryzysu i obaw ze strony firm, długoterminowe prognozy zapowiadają jednak wzrost popytu na metale. Zwiększone zapotrzebowanie ma być spowodowane rozwojem rynku pojazdów elektrycznych. Sprzedaż tych pojazdów od poprzedniego roku do 2025 roku ma wzrosnąć z 2 milionów do 8,5 miliona, a do 2030 roku szacuje się sprzedaż około 26 milionów sztuk.

Wsparcie rozwoju przemysłu pojazdów elektrycznych

Przykładem konkretnych działań wspierających rynek pojazdów elektrycznych są m.in. Niemcy, którzy przeznaczyli kwotę 41 miliardów euro na rozwój transportu publicznego, elektrycznych pojazdów oraz pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Jest to spora część całkowitego ich budżetu wynoszącego 130 miliardów euro. Francja wprowadziła pakiet wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego w wysokości 8 miliardów euro, aby rozwinąć w szczególności krajowe dostawy pojazdów. Chiny również koncentrują się na stymulacji tego obszaru poprzez wprowadzanie środków rozwoju.

Pomimo spadku cen ropy naftowej można wyraźnie dostrzec, że kraje skupiają swe działania na innowacyjnych rozwiązaniach związanych z pojazdami elektrycznymi. Świadczy to o stanowczym podejściu do zmodernizowania transportu oraz prognozuje pojawienie się większych zmian w tym obszarze w przyszłości.

Źródła: eunicycles.eu, elektrowoz.pl

Redakcja GLOBEnergia