Ładowarki GE DuraStations zasilą pojazdy elektryczne na hiszpańskich lotniskachAENA – jeden z operatorów hiszpańskich lotnisk – nawiązał współpracę z GE Energy oraz z firmą Endesa, lokalnym dostawcą energii elektrycznej, w wyniku której w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym. Obydwie firmy zajmą się dostawami oraz obsługą infrastruktury ładowania pojazdów.

Dział GE Energy Industrial Solutions dostarczy 53 ładowarek pojazdów elektrycznych DuraStation dla portów lotniczych obsługiwanych przez AENA zlokalizowanych w Madrycie, Barcelonie, Palma oraz Lanzarote.  

Stanowiska DuraStations umożliwiają szybsze ładowanie pojazdów za pomocą wyższych napięć i prądu wysokiego dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprzyrządowania i specjalnych złączy. Porty DuraStations zostaną włączone do infrastruktury zarządzania energetyką lotnisk, pojazdy zaś będą za ich pomocą ładowane poza godzinami szczytu, co pozwoli na skorzystanie z niższych, nocnych taryf na energię elektryczną.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach trzyletniego programu pilotażowego, który umożliwi firmie AENA dokonanie oceny wykonalności zadania wymiany całej floty pojazdów lotniskowych na ich elektryczne odpowiedniki. Oczekuje się, że pojazdy elektryczne zostaną w przyszłości wprowadzone również przez inne spółki zajmujące się obsługą lotnisk.

Oprócz coraz szerszej oferty stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych, firma GE Energy oferuje również pełną gamę technologii dla instalacji elektrycznych i inteligentnych sieci, niezbędnych do budowy i zarządzania kompleksowymi infrastrukturami pojazdów elektrycznych. 

Szacuje się, że każdy pojawiający się na drogach pojazd elektryczny wymagać będzie przeciętnie 1,5 stanowiska do ładowania. Według przewidywań ekspertów, do roku 2015 w samej tylko Europie sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnie poziom pół miliona sztuk. 

Źródło: GE
JL