Polacy chętniej sięgają po dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze

Za nami kolejna edycja programu Mój Prąd 3.0, w którym beneficjenci mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł. W pierwszych dwóch edycjach dofinansowanie sięgało 5 tys. zł. W międzyczasie pojawiły się zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego. Wówczas przewidywano, że Polacy przyśpieszą inwestycję w fotowoltaikę. Spodziewano się także wzrostu składanych wniosków o dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze, który usprawniono na przełomie ostatnich miesięcy. Tak też się stało – w październiku złożono rekordową liczbę wniosków.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Nie milkną echa zapowiedzi zmiany systemu prosumenckiego w Polsce, którą zaproponowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W planie jest likwidacja systemu opustów dla nowych prosumentów. Informacje o rewolucji na rynku wywołało poruszenie społeczne, ale także branżowe. Wiele środowisk wystosowało apele do rządu, aby wprowadzić okres przejściowy albo wydłużyć termin obowiązywania systemu opustów o kilka lat, gdyż właściwie dopiero za nami 1-2 lata bardzo dynamicznego rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie procedowany jest już drugi poselski projekt, który pojawi się na posiedzeniu Senatu w najbliższym tygodniu. W międzyczasie posłowie Koalicji Obywatelskiej zaproponowali nową inicjatywę ustawodawczą.

Wraz z informacją o niższym poziomie dofinansowania w programie Mój Prąd oraz planach zmiany systemu prosumenckiego pierwotnie z dniem 1 stycznia 2022 roku (obecnie mówi się 1 kwietnia 2022 roku), pojawiły się głosy, że beneficjenci będą częściej sięgać po dotacje do fotowoltaiki w programie Czyste Powietrze, które sięgają 5 tys. zł. Uczestnik programu przyspieszy nie tylko decyzję o termomodernizacji, ale będzie chciał też skorzystać z dofinansowania oraz „załapać się” do systemu opustów, obecnie najbardziej korzystnego systemu rozliczeń produkcji energii w fotowoltaice. Ponadto, dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Czy można było spodziewać się zwiększonej liczby wniosków o dofinansowanie złożonych w programie Czyste Powietrze, zwłaszcza w dobie zapowiedzianych zmian systemu prosumenckiego? Pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza Bartłomiej Orzeł mówił w komentarzu dla GLOBEnergia.pl, że takie dofinansowanie zdecydowanie jest bardziej atrakcyjne.

- Jestem przekonany, że tak będzie. Widać, że zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wzbudziły duży niepokój na rynku. Potencjalni prosumenci chcą jak najszybciej zainwestować w instalację, żeby zdążyć przed zmianami, które nie wiemy, kiedy nastąpią tak naprawdę – komentował w lipcu 2021 roku.

W październiku złożono ponad 3 tys. wniosków o dofinansowanie programu Czyste Powietrze

Jak się okazuje, liczba wniosków o dotację do PV składanych w programie Czyste Powietrze stopniowo rośnie. W październiku odnotowano rekordową liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich miesięcy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął wiele inicjatyw, które miały zwiększyć liczbę wniosków składanych w programie. Działania okazują się skuteczne, co widać w poniższej tabeli. 

OkresOgólna liczba wnioskówLiczba wniosków o dotację do PV
Wrzesień 2018- listopad 2020183 0197 212
Grudzień 202011 1571 239
Styczeń 20218 079980
Luty 202110 1931 346
Marzec 202114 3292 191
Kwiecień 202113 7712 235
Maj 202113 3282 152
Czerwiec 202118 7862 833
Lipiec 202116 9222 748
Sierpień 202116 5582 656
Wrzesień 202117 8572 939
Październik 202119 5963 401
Liczba wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze. Opracowanie: Patrycja Rapacka, Źródło: CzystePowietrze.gov.pl

Liczba wniosków o dotację do PV sięgnęła 3401 szt. Jest to jak dotąd największy poziom w skali miesiąca. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował, że według stanu na 12 listopada 2021 roku w programie Czyste Powietrze złożono w sumie 33 560 wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki.

Budżet Czystego Powietrza zakłada do zagospodarowania ponad 100 mld zł. Program ruszył w 2018 roku i będzie kontynuowany do 2029 roku. W ciągu trzech lat złożono blisko 350 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 5,85 mld zł (według stanu na 29 października 2021 roku).

W 2022 roku rusza kolejny komponent

Program Czyste Powietrze to największa dotychczas inicjatywa, wspierająca walkę z niską emisją. Problem smogu dotyka wiele miast i mniejszych miejscowości, a jego źródłem są nieefektywne, często przestarzałe kotły na węgiel i drzewo.

W kolejnym roku ruszy także specjalny komponent w ramach programu Czyste Powietrze, który będzie dedykowany dla osób najuboższych. Gospodarstwa domowe, które balansują na granicy ubóstwa energetycznego, będą mogły starać się o dotacje na termomodernizację budynków, które pokryją do 90 procent kosztów przedsięwzięcia. Będzie to propozycja głębszej reformy w związku z rosnącymi cenami energii oraz planowanym wsparciem odbiorców wrażliwych.

Planowany program ogólnopolski dla budynków wielorodzinnych

Ponadto zostanie uruchomiony ogólnopolski program wsparcia wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, który "nie będzie w żaden sposób połączony z programem Czyste Powietrze", o czym poinformował na Twitterze Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. Doprecyzował na Twitterze w odpowiedzi na naszą publikację, że program Czyste Powietrze jest skierowany do zabudowany jednorodzinnej, natomiast dotacje dla budynków wielorodzinnych będą realizowane jako oddzielny program.

Uruchomienie programu odbędzie się na podstawie wniosków wyciągniętych z prowadzonych pilotaży w województwie zachodniopomorskim, w Pszczynie na Śląsku i od 11 października br. również na Dolnym Śląsku.

Aktualizacja 20.11.2021 11:29: Dodano wypowiedzi wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego oraz informacje dot. ogólnopolskiego programu

Zobacz również