Połączenie kablowe Polska-Szwecja jest sprawne

Operatorzy polskiego i szwedzkiego systemu przesyłowego - Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Svenska Kraftnä - przeprowadzili testy podmorskiego połączenia SwePol Link. Pojawiło się duże ryzyko, że uszkodzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2 objęło też kabel łączący Polskę i Szwecję. Na szczęście, wszystko jest pod kontrolą.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

PSE poinformowały, że badania potwierdziły, iż kabel jest nienaruszony i „połączenie może zostać udostępnione uczestnikom rynku po zakończeniu planowanej wcześniej przerwy technicznej”.

Wybuch na gazociągu Nord Stream miał miejsce ok. 500 metrów od kabla SwePol Link. Połączenie elektroenergetyczne od 12 września było wyłączone ze względu na planowane wcześniej prace eksploatacyjne i nie było możliwe natychmiastowe potwierdzenie, czy wybuch nie uszkodził kabla.

Przeprowadzone testy jednoznacznie wskazują, że eksplozja gazociągu nie miała wpływu na połączenie elektroenergetyczne

poinformował operator

SwePol Link to morskie połączenie kablowe HVDC, które łączy półwysep Starno w Szwecji z miejscowością Wierzbięcin w pobliżu Słupska. Całkowita długość połączenia to 254 km. Linia została oddana do użytku w 2000 roku.

Połączenie jest kluczowe dla polskiego systemu elektroenergetycznego, gdyż w przypadku niedoboru mocy jest używane do importu energii elektrycznej. Polska importuje jej coraz więcej. W sierpniu 2022 roku wyeksportowaliśmy 798 GWh energii elektrycznej (rok wcześniej 1079,1 GWh), a import wyniósł 906,9 GWh (rok wcześniej 902,9 GWh). Oznacza to, że miesiąc był trzecim z kolei kiedy Polska po okresie przewagi eksportu była importerem netto energii elektrycznej - informował niedawno portal wnp.pl powołujący się na dane PSE.

Źródło: PSE/Wnp.pl