Politechnika Lubelska opracuje technologię utylizacji paneli fotowoltaicznych

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Uczelnia oraz polska spółka energetyczna podpisały umowę o współpracy w zakresie odpadów przemysłowych. Jednym z wyzwań będzie opracowanie technologii dotyczącej utylizacji paneli fotowoltaicznych. Jak czytamy w komunikacie, powstanie również metoda zagospodarowania popiołów lotnych ze współspalania biomasy. Rozwiązania technologiczne uzyskane w wyniku ukierunkowanych w tym zakresie prac badawczo-naukowych przyczynią się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Celem jest wykorzystanie odpadów przemysłowych tak, aby móc je powtórnie zagospodarować w procesach produkcyjnych. Utylizacja paneli fotowoltaicznych to dziś duże wyzwanie dla branży oraz krajów, które postawiły na duży udział energetyki słonecznej w miksach energetycznych. W Polsce moc zainstalowana w tym segmencie przekroczyła już 5 GW. Dziś istnieje wiele metod recyklingu paneli fotowoltaicznych. Badania na tym obszarem zintensyfikowały się w ostatnim czasie, gdyż rozwój OZE wiąże się z dostępem do surowców i metali, takich jak krzem, aluminium, srebro, stal, miedź itd. Recykling wspiera łańcuch dostaw oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Przykładowo tylko za sprawą rozwoju technologii PV i 5G zapotrzebowanie na srebro wzrośnie dwukrotnie do 2040 roku. Recykling w sektorze OZE pozwoli na powtórne wykorzystanie tych surowców, minerałów i metali. Po drugie, nikt nie chce, aby wyeksploatowane urządzenia za 20-30 lat marnowały się na wysypiskach wraz z drogocennymi komponentami.

Umowę o współpracy w tym zakresie podpisał prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje.

– Politechnika Lubelska jest uczelnią techniczną i komercjalizacja badań naukowych to kierunek, w którym powinniśmy podążać. Mam nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa o współpracy ze spółką z Grupy Enea przyniesie wymierne korzyści naszej uczelni oraz polskiej gospodarce w postaci wdrożenia w przemyśle wypracowanych rozwiązań – stwierdził prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Z kolei przedstawiciel Enei wskazał na rolę i znaczenie powtórnego zagospodarowania odpadów i urządzeń przemysłowych. Sektor OZE wymaga ciągłego rozwoju w oparciu o najnowocześniejsze technologie, co pozwoli w przyszłości jeszcze lepiej wykorzystać jego potencjał. Zadaniem takich dużych spółek energetycznych jest dbanie o środowisko naturalne i poszukiwanie rozwiązań, które spełniają kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zagospodarowania wyeksploatowanych urządzeń, gdy zostaną zastąpione nowocześniejszymi technologiami. Enea Innowacje obecnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz będą wykorzystywać możliwości technologiczne w celu optymalizacji i zwiększenia efektywności systemu energetycznego.

Inne uczelnie także badają możliwości recyklingu PV

Nie jest to jedyny projekt w Polsce, który dotyczy utylizacji i recyklingu paneli fotowoltaicznych w Polsce. W maju informowaliśmy, że władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Prace są realizowane w laboratoriach AGH, a w skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech. Porozumienie zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Polska uczelnia ma za zadanie przeprowadzić badania laboratoryjne oraz opracować metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywają się w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej zostaną zrealizowane w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach. Umowa przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 roku, a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 roku.

2loop Tech poinformował także, że sygnował list intencyjny z firmą fotowoltaiczną z Grupy Cyfrowy Polsat, który obejmuje współpracę w zakresie badań nad technologią recyklingu paneli fotowoltaicznych. Sygnatariusze chcą zbudować zakład przetwarzający zużyte instalacje PV. Spółka z Grupy Polsat zamierza również przekazywać próbki paneli fotowoltaicznych, wykonanych w różnych technologiach, celem doskonalenia procesu ich recyklingu. Strony planują powołać spółkę celową, która wybuduje zakład recyklingu ogniw fotowoltaicznych.

Źródło: Enea, AGH, Poliechnika Lubelska

Zobacz również