Politechnika Warszawska będzie kształcić ekspertów sektora offshore wind

Polski rynek morskiej energetyki wiatrowej potrzebuje ekspertów. Na polskich uczelniach uruchomiono już pierwsze kierunki dedykowane temu sektorowi. Politechnika Warszawska nawiązała współpracę z duńskim deweloperem Ørstedem w obszarze kształcenia przyszłych kadr.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

farmy wiatrowe

Polski oddział Ørsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy, którego celem jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.

Michael Prutsch, członek zarząd Orsted Polska of Services, która rozwija w Polsce projekty morskich farm, powiedział, że zostanie wykorzystanie 30-letnie doświadczenie Ørsted w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz wiedza setek ekspertów.

- Dzięki współpracy Wydziału Elektrycznego i firmy Ørsted, Politechnika Warszawska będzie jeszcze intensywniej uczestniczyć w procesie tworzenia i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Elementem łączącym wszystkie odnawialne źródła energii są urządzenia energoelektroniczne wykorzystywane również w fotowoltaice, elektromobilności oraz do przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Nasi studenci oraz kadra naukowo-badawcza zyskają cenną wiedzę oraz doświadczenie w nowym i dynamicznie rozwijającym się sektorze przemysłu – komentuje dr hab. inż. Marek Jasiński, prof. uczelni, Kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Kształcenie na Wydziale Elektrycznym jest silnie powiązane z badaniami naukowymi i pracami wdrożeniowymi. Ma to swoje odzwierciedlenie w wysokim poziomie prowadzonych studiów na kierunkach Elektrotechnika, Automatyka i Robotyka Stosowana, Informatyka Stosowana oraz Elektromobilność. Wszystkie uwzględniają w programach trendy rynkowe, kształcenie ukierunkowane jest problemowo i oparte na projektach i warsztatach.

Do współpracy zainspirował wykład jednego z ekspertów

Współpracę między stronami rozpocznie cykl wykładów gościnnych prowadzonych przez ekspertów Ørsted. W planach jest także uruchomienie finansowanego przez Ørsted pilotażowego programu stypendialnego dla studentów - magistrantów analizujących kluczowe wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego związane z rozwojem morskich farm na Bałtyku, a także programu stypendialnego dla kadry naukowej, z którą Ørsted zamierza w przyszłości realizować projekty badawczo-naukowe dla przyszłej komercjalizacji przez przemysł wiatrowy. Strony zamierzają także pracować nad stworzeniem programu i uruchomieniem kierunku studiów skoncentrowanych na morskich farmach wiatrowych.

Inspiracją do nawiązania długofalowej współpracy z Politechniką Warszawską stał się przeprowadzony w maju 2021 r. wykład Łukasza Kocewiaka – absolwenta Wydziału Elektrycznego tej uczelni, a dziś eksperta Ørsted.

– Rozwój zupełnie nowego dla Polski sektora energetyki odnawialnej wygeneruje zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Dlatego cieszę się wracając na własną Alma Mater z misją dzielenia się z młodszymi kolegami wiedzą praktyczną, zdobytą przez 13 lat pracy w Orsted. Liczę także na to, że w ramach naszej współpracy uda się zainspirować naszych naukowców do podjęcia prac nad polskimi rozwiązaniami dla MEW, które będziemy mogli potem wdrażać na całym świecie - mówi Łukasz Kocewiak, kierujący w Orsted jednym z sześciu kluczowych obszarów działalności badawczo – rozwojowej, który koordynuje globalne prace w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii związanych z transmisją energii z morskich farm do sieci.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie ok. 11 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2040 roku. Ich rozwój wygeneruje olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników sektora. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że w sektorze zatrudnienie może znaleźć ponad 70 tys. osób.

Redakcja: Patrycja Rapacka / Źródło: Ørsted

Zobacz również