Polityka Energetyczna Polski do 2040 – na dniach poznamy zaktualizowany dokument!

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, na dniach powinniśmy poznać założenia długo zapowiadanej aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Wybuch wojny w Ukrainie oraz kryzys energetyczny w Europie zmusza Polskę do przyspieszenia działań na rzecz suwerenności energetycznej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej”, ministerstwo klimatu i środowiska w zmianach do PEP2040 przewiduje m.in. skreślenie złóż węgla brunatnego z listy przyszłościowych inwestycji. Założenia nowej strategii mają być jednym z punktów obrad na posiedzeniu Rady Ministrów 21 marca. Rzeczpospolita informuje, że pierwotnie aktualizacja miała być przedstawiona 14 marca, ale dano więcej czasu rządowi na zaznajomienie się ze zmianami. Pojawiają się obawy, że Solidarna Polska nie będzie popierała aktualizacji, w szczególności w zakresie węgla i uwzględnienia nowych odkrywek. Złoża w Złoczewie byłyby kluczowe dla wydłużenia pracy Elektrowni Bełchatów, największej jednostki generacyjnej w Polsce. Zgodnie z założeniami, Bełchatów ma działać jeszcze tylko 30 lat, a gigantyczne wyrobisko ma być zalane wodą. Zbiornik posłuży do chłodzenia elektrowni jądrowej, która może pojawić się w tym regionie.

Zostaną zwiększone cele OZE, w szczególności w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej. Aktualizacja doda do planowanych inwestycji energetykę jądrową, w tym małe reaktory jądrowe (SMR). W planie zostanie uwzględniony prywatny projekt jądrowy w Pątnowie, który powstaje przy udziale technologii koreańskiej we współpracy z ZE PAK i PGE.

Aktualizacja PEP240 nie daje jasnej odpowiedzi, co będzie się działo po zakończeniu rynku mocy, czyli wsparcia dla jednostek węglowych w Polsce.

PEP 2040 stracił na aktualności 

Strategiczny dokument dla Polski został przyjęty w 2021 roku. Już od początku branża energetyczna sygnalizowała, że nie wszystkie wyznaczone cele są dostosowane do zmieniających się warunków na rynku energii. Wyszczególniono w dokumencie, że nastąpi m.in. istotny wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice powyżej poziomów wskazanych w dokumencie. Tak też się stało. Obecnie moc w PV przekroczyła poziom 12 GW, podczas gdy w PEP założona, że moc fotowoltaiki sięgnie 5-7 GW w… 2030 r. 

W marcu 2022 roku rząd przedstawił założenia do aktualizacji, z których wynika, że celem zmian w dokumencie strategicznym jest wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Najważniejsze zmiany obejmą m.in. zwiększenie dywersyfikacji technologicznej i rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe, dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej, dywersyfikację dostaw i zapewnienie alternatyw dla węglowodorów, wykorzystanie jednostek węglowych, czy rozwój sieci i magazynowania energii.

Źródło: Wnp.pl, Rzeczpospolita

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia