Nowe systemy chłodząco-grzewcze zainstalowane w sklepach POLOmarketu są nie tylko bardzo efektywne, ale również przyjazne środowisku.

POLOmarket to największa polska sieć supermarketów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z naszego oddziaływania środowiskowego i dlatego nieustannie ulepszamy naszą infrastrukturę i wykorzystywane przez nasze sklepy urządzenia. Zdecydowaliśmy, że sukcesywnie będzie zmieniać dotychczasowe systemy na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne. Stale pracujemy nad poprawieniem efektywności energetycznej i jesteśmy w końcowej fazie przygotowania obiektu neutralnego dla środowiska – powiedział Krzysztof Szultka, dyrektor marketingu w POLOmarkecie.

Dbałość o środowisko naturalne to przede wszystkim optymalizacja zarządzania energię zużywaną do utrzymywania odpowiednich temperatur w systemach chłodzących i grzewczych. Sklepy sieci korzystają z urządzeń podłączonych do jednego zestawu sprężarkowego, dzięki któremu odzyskiwania jest energia cieplna, wykorzystywana następnie do ogrzania sieci sprzedaży. Zwiększoną efektywność cieplną sklepy osiągają również dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Dodatkowo w niektórych obiektach zainstalowane zostały panele solarne służące do podgrzewania wody.

Przez rok aż 1445 kWh energii potrzebnej na podgrzanie wody pozyskaliśmy z paneli solarnych, 99 kWh zaś zostało zużytych do zasilenia pompy obiegowej – komentuje Grzegorz Dukowski, kierownik ds. technicznych w POLOmarkecie.

Oprócz inwestycji w eliminowanie nadmiernej energochłonności układów chłodniczych i grzewczych POLOmarket stosuje również system BMS odpowiedzialny za planowe i efektywne włączanie wszystkich urządzeń elektrycznych w sklepie. System pozwala m.in. na zdalne kontrolowanie urządzeń chłodniczych.

POLOmarket to sieć supermarketów. Dziś POLOmarket to blisko 290 nowoczesnych placówek obecnych zarówno w małych, jak i dużych miastach na terenie całej Polski.

Źródło: POLOmarket

 

Redakcja GLOBEnergia