Urząd Miasta Łodzi po kolejny przyznał dotacje organizacjom pozarządowym działającym w obszarze akademickim. Rozstrzygnięto konkurs „Łódź naukowa Łódź akademicka 2021”. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków –  52 aplikacji. W sumie dotację otrzymało 15 projektów, łączna pula dotacji wyniosła 250 tys. zł. Jednym z beneficjentów konkursu został zespół GUST (Generative Urban Small Turbine) z Politechniki Łódzkiej, który dzięki pozyskanej dotacji w wysokości 18 tys. zł weźmie udział w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii na projekt i prototyp przydomowej turbiny wiatrowej.  Studenci mają nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, aby konkurs odbył się w zaplanowanym pod koniec czerwca terminie. W holenderskim Delft chcą zaprezentować swoją zmodernizowaną przydomową turbinę wiatrową i przetestować jej osiągi w tunelu aerodynamicznym, rywalizując z zespołami z całego świata.

Projekt siłowni wiatrowej

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali i skonstruowali prototyp przydomowej turbiny wiatrowej. Ma on za zadanie pokryć przynajmniej częściowo codzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, jak również przyczynić się do redukcji kosztów i zwiększenia oszczędności. SKNE informuje, że zespół szczególną wagę przykłada do projektowania turbiny w zrównoważony sposób - tak aby była ona jak najbardziej opłacalna oraz łatwa w obsłudze dla potencjalnych użytkowników. Konstrukcja posiada maksymalnie prostą i modularną budowę. Ponadto wzięto pod uwagę wykorzystanie nowoczesnych technik wytwarzania, takich jak np. druk 3D. Zespół jest w stanie drukować samemu nawet duże elementy przydomowej turbiny wiatrowej na drukarce 3D – M300. espół GUST startuje w zawodach z klasyczną turbiną o poziomej osi obrotu (ang. Horizontal-Axis Wind Turbine, HAWT) o średnicy 1,6m i mocy nominalnej 350W.

fot. GUST

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 r. Projekt realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Działalność studentów w projekcie obejmuje badania i projektowanie turbin wiatrowych dla obszarów miejskich i podmiejskich. Studenci wskazują, że ich ambicją  jest zaproponowanie rozwiązań technicznych pozwalających na pełniejsze wykorzystanie tego źródła energii, jak również szeroko pojęta popularyzacja wiedzy z zakresu energetyki odnawialnej.

Czytamy na stronie projektu, że GUST od 5 lat bierze udział w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii rywalizując z zespołami z całego świata. Celem konkursu jest przygotowanie przez zespół studentów projektu małej turbiny wiatrowej spełniającej szereg wymagań postawionych przez organizatorów. W latach 2016-2018 zespół trzykrotnie zajął pierwsze miejsce we wcześniej wspomnianym konkursie, a w roku 2019 otrzymał III miejsce. W 2020 r. z powodu wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2 w ramach konkursu odbyło się sympozjum online, w którym zespół GUST wziął udział i zaprezentował modernizację swojego modelu przydomowej turbiny wiatrowej.

Źródło: Młodzi w Łodzi/GUST/Politechnika Łódzka

 

 

Redakcja GLOBEnergia