Wietrzna pogoda sprzyja produkcji energii elektrycznej. Wczoraj Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce krajów europejskich: na 6. miejscu pod kątem ilości wyprodukowanej energii z wiatru oraz na 10. miejscu pod kątem udziału w produkcji energii elektrycznej.

Produkcja

Z danych WindEurope wynika, że wczoraj – 16.02, Polska znalazła się na 6. miejscu pod względem ilości energii wyprodukowanej z wiatru, generując 119 GWh.

Źródło: WindEurope

Pierwsze miejsce należało do Niemiec, które wyprodukowały 936 GWh, drugie do Wielkiej Brytanii, która wyprodukowała 283 GWh, a trzecie do Francji, która wyprodukowała 279 GWh.

Kolejne miejsca należały do Hiszpanii, Szwecji, Polski, Danii, Belgii i Irlandii. Czołówkę zamknęła Austria 54 GWh wyprodukowanymi z wiatru.

W sumie 16.02 w Europie dzięki sile wiatru zostało wyprodukowane 2, 440 TWh energii elektrycznej.

Udział

Wczoraj, 16.02, 30,6% energii elektrycznej wyprodukowanej w Europie pochodziło z energii wiatrowej, przy czym 26,9% pochodziło z farm wiatrowych na lądzie (2,138 TWh) a 3,8% z farm wiatrowych na morzu (302 GWh).

Największy udział w produkcji miała Dania. Produkcja przekroczyła potrzeby i aż 122% energii elektrycznej pochodziło z wiatru. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z udziałem 76%, a na trzecim Irlandia z udziałem na poziomie 67%.

Kolejne miejsca należą do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Litwy, Hiszpanii i Belgii. Czołówkę zamknęła Polska z udziałem na poziomie 30%.

Źródło: WindEurope

Redakcja GLOBEnergia